podłoga drewniana wnętrze industrialne

PODŁOGI DREWNIANE JAKIE WYBRAĆ?

Jedną z najczęściej podejmowanych kwestii przy wykończeniu wnętrza to: podłogi drewniane – jakie wybrać? To pytanie zadają sobie niemal wszyscy, którzy podjęli decyzję o wyborze drewna na wykończenie podłogi. Odpowiedź może wydawać się nieskomplikowana, a jednak szeroki wachlarz podłóg drewnianych potrafi wprowadzić w zdezorientowanie. Poniżej przybliżymy Wam co należy wziąć pod uwagę i czym kierować się wybierając odpowiednią podłogę z drewna. Skupimy się na podłogach dębowych, gdyż to te najczęściej wybierają Klienci.

Klasa drewna i wykończenie powierzchni

Jedną z istotniejszych cech podłóg drewnianych, która wpływa bezpośrednio na wygląd podłogi jest klasa drewna. Do wyboru mamy tutaj klasę natur (bezsęczną) oraz rustykalną (z obecnymi większymi i mniejszymi, a także otwartymi sękami, wypełnianymi szpachlą).

Klasa natur jest zdecydowanie bardziej stonowana i jednolita, a na klepkach lub deskach widoczne jest przede wszystkim usłojenie, struktura drewna danego gatunku. Podłogi w tej klasie odnajdują się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Warto podkreślić, że dla wielkogabarytowych desek (np. w szer. 27 – 30cm i w długościach od 2 – 8m) niemal niemożliwym jest tak dokładna selekcja, ewentualnie czas realizacji byłby abstrakcyjnie długi.

Rustykalne drewno, z sękami, jest zdecydowanie częściej wybierane przez naszych Klientów, niezależnie od stylu wnętrza. W klasie rustykalnej deski naszej produkcji są właściwie „miksem” klas, to znaczy niektóre deski posiadają sęki, inne są bezsęczne. Zatem finalnie podłoga nie jest mocno pstrokata, a sęki nadają podłodze bardziej naturalnego wyglądu. Sęki najczęściej wypełniamy szpachlą w kolorze wybarwienia podłogi, ale do stylizowanych pomieszczeń Klienci wybierają też bardziej ekstrawaganckie opcje. Do industrialnych i rustykalnych wnętrz efektownym wyborem są sęki wypełnione czarną szpachlą. Za wyborem klasy rustykalnej, obok nietypowego charakteru, przemawia również niższa cena.

Deski dębowe z sękami wypełnionymi czarną szpachlą.

Wykończenie podłogi drewnianej to kolejny ważny aspekt. Drewno możemy zabezpieczyć twardym woskiem olejnym lub też lakierem. To pierwsze rozwiązanie zapewnia dobre zabezpieczenie drewna przed wilgocią, podkreśla naturalny wygląd drewna i uwydatnia jego strukturę, a także umożliwia miejscowe uzupełnienie ewentualnych przetarć. Twardy wosk olejny należy okresowo konserwować poprzez ponowne jego nałożenie. Z kolei lakier lepiej zabezpiecza powierzchnię drewnianą przed uszkodzeniami mechanicznymi i nie wymaga konserwacji. Jednakże powłoka lakieru ulega przetarciom i zarysowaniu, a jej do jej odnowienia/naprawy konieczne jest cyklinowanie całej powierzchni podłogi.

Typ podłogi i wymiary pojedynczych elementów

Sposób ułożenia i wymiary klepek lub desek są decydujące dla wyglądu podłogi, ale także dla wizualnego odbioru wnętrza. Mniejsze klepki parkietowe powinny być stosowane w małych pomieszczeniach, aby optycznie powiększyć przestrzeń.

Deski podłogowe pasują właściwie do każdego wnętrza – węższe warto stosować w korytarzach i niewielkich pokojach, a szerokie w dużych przestrzeniach. Najczęściej wybieraną i optymalną szerokością desek podłogowych jest szerokość 18 – 19cm. Takie deski można zastosować na całym piętrze, bez obaw, że wyraźnie wpłyną na aranżację wnętrza.

Jodełki klasyczne i francuskie są wzorzyste i pięknie prezentują się w stylach glamour, prowansalskim i eklektycznym, ale także skandynawskim czy klasycznym. Szerokie jodełki (12cm lub 15cm) doskonale odnajdują się także w nowoczesnych wnętrzach.

nowoczesna podłoga jodełka francuska
Szeroka jodełka francuska w nowoczesnym wnętrzu.

Warstwowe i lite podłogi drewniane – jakie wybrać?

Do wyboru pozostaje także konstrukcja podłogi: lita lub warstwowa. Obecnie właściwie już nie produkujemy litych podłóg, gdyż zdecydowaną większość realizacji wykonujemy w podłogach warstwowych.

Nasze podłogi o budowie warstwowej składają się z wodoodpornej sklejki brzozowej oraz obłogu litego drewna np. dębowego. W praktyce deski warstwowe są znacznie bardziej stabilne wymiarowo i mniej podatne na działanie wilgoci czy zmian temperatury otoczenia.

Jeśli chodzi o odnawianie podłóg warstwowych, również można je z powodzeniem cyklinować i to wielokrotnie – nawet do 4-5 razy przy warstwie 6mm litego drewna. To tyle samo, co w przypadku podłóg litych, gdyż ilość odnowień na wpływ ma nie tylko grubość litego drewna, ale przede wszystkim położenie „pióra” i „wpustu” , łączące deski lub klepki.

Kolorystyka podłóg drewnianych

Gdy mowa o wykończeniu podłóg drewnianych, oprócz odpowiedniego zabezpieczenia, warto zastanowić się także nad kolorystyką. Zazwyczaj Klienci „dopasowują” kolor podłogi do innych elementów drewnianych we wnętrzu, np. szaf lub zabudowy kuchennej. Niejednokrotnie wybierają także konkretny odcień podłogi, by w kolejnych etapach w takim samym wybarwieniu wykończyć schody i drzwi.

Ciemne podłogi drewniane nadają elegancki, mroczny charakter wnętrzu. Czarne lub ciemnobrązowe drewno pięknie współgra z szarościami (np. betonem architektonicznym), butelkową zielenią, kobaltem i złotem. Podłogi w ciemnych tonacjach optycznie przytłaczają i pomniejszają przestrzeń, dlatego też warto stosować je w przestronnych wnętrzach bądź też do przemyślanych aranżacjach.

ciemna podłoga dębowa
Podłoga dębowa w ciemnej kolorystyce.

Jasne, bielone drewno najlepiej odnajduje się w skandynawskich, minimalistycznych i prowansalskich stylach. Takie podłogi wizualnie powiększają pomieszczenie, korelują z beżami, brązami i bielą, tworząc stonowaną i harmonijną strefę.

Jeśli zatem chodzi o podłogi drewniane i jakie wybrać, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad stylem wnętrz. Aranżacja danego pomieszczenia powinna być spójna z podłogą, choć w przypadku drewna, jeśli po latach postawimy na inny kolor ścian i styl mebli, wykończenie desek lub klepek również możemy zmienić!

Po więcej inspiracji zapraszamy do zakładki Realizacje na naszej stronie.