schody półkowe ażurowe

SCHODY DREWNIANE AŻUROWE

Schody drewniane ażurowe to typ schodów samonośnych, które nie posiadają podstopni. Zatem nie wszystkie schody samonośne znajdą się w tej grupie, gdyż np. samonośne schody dywanowe nie mogą występować bez podstopnic. W tym wpisie skupiamy się na nowoczesnych i klasycznych rozwiązaniach ażurowych schodów.

Jakie są schody drewniane ażurowe?

Schody ażurowe mogą być zarówno w formie prostej – jednobiegowej, jak i zabiegowej czy ze spocznikiem. Jak wspomnieliśmy powyżej warunkiem, który muszą spełniać schody, aby nazwać je ażurowymi, jest brak podstopnic. Schody bez podstopni wydają się wizualnie lżejsze. Są także doskonałym rozwiązaniem do klatek schodowych stanowiących otwartą przestrzeń wraz z np. strefą wejściową czy salonem. Sprawdzają się również w pomieszczeniach, w których za schodami znajdują się okna. Dzięki schodom ażurowym światło we wnętrzu jest znacznie lepiej rozproszone.

Nowoczesne schody ażurowe

Do nowoczesnych drewnianych schodów ażurowych możemy zaliczyć schody belkowe, schody policzkowe na wangach stalowych, a także schody półkowe.

W schodach belkowych konstrukcję stanowi jedna lub dwie belki, na której wspierają się stopnice drewniane. Belki wykonujemy w wersji prostej lub łamanej w tzw. „zetkę”. Konstrukcję malujemy proszkowo na dowolny kolor z palety RAL, choć najczęstszym wyborem jest czerń lub biel.

Schody policzkowe to z kolei wangi (policzki) boczne, pomiędzy którymi utrzymują się stopnice drewniane. Wangi mogą być drewniane lub stalowe, jednak do nowoczesnych rozwiązań należą schody z wykorzystaniem stali.

schody policzkowe
Schody policzkowe na wangach stalowych w zetkę.

Kolejnym rozwiązaniem modernistycznym są stopnie półkowe. Drewniane stopnie półkowe umieszczamy na stalowej konstrukcji, którą na etapie prac mokrych w budynku kotwimy w ścianie.

schody półkowe
Schody półkowo-belkowe.

Klasyczne drewniane schody ażurowe

Do schodów ażurowych o stylu tradycyjnym możemy zaliczyć policzkowe schody w całości wykonane z drewna. Taki typ schodów przypomina nieco aranżacje domów prowansalskich i angielskich.

Drewniane wangi wykonujemy w taki sposób, aby stopnice byłby osadzone pomiędzy nimi (wersja policzkowa) lub na nich (wersja siodłowa). Ze względów technologicznych i praktycznych, nie da się stworzyć drewnianych wang tak cienkich i wąskich jak w przypadku stali. Zawsze zatem schody policzkowe drewniane będą z boku wyglądały na bardziej masywne.

schody drewniane z zabiegiem
Klasyczne schody policzkowe drewniane.

Balustrada do schodów ażurowych

Aby zachować efekt ażurowych schodów warto wybrać odpowiednią balustradę.

Najlepszym wyborem będzie tutaj balustrada szklana, która nie zasłania schodów, a jedynie stanowi przezierne zabezpieczenie. Drewniana lub stalowa rama wokół szkła lub zwieńczenie pochwytem stanowią estetyczny akcent niemal niewidocznej tafli szkła. Szkło to także uniwersalny materiał na balustradę zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych wnętrz.

schody zabiegowe samonośne
Schody półkowe z balustradą szklaną na rotulach.

Innym typem balustrady, która wpisze się szczególnie modernistyczne oraz loftowe pomieszczenia, jest balustrada harfowa. Do schodów półkowych doskonale pasują stalowe rurki mocowane od stopni do sufitu lub od podłogi do sufitu. Zachowają ażurowy efekt schodów, jednocześnie stając się ozdobą.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami schodów i balustrad.