montaż drewnianych stopnie

SCHODY DREWNIANE NA BETON

Jak tworzymy nasze schody drewniane na beton? Co ma istotny wpływ na ich cenę oraz ergonomię oraz co można zrobić, by poprawić funkcjonalność schodów? Zapraszamy do czytania poniżej.

Konstrukcja żelbetowa schodów

Na etapie początkowych prac budowlanych (budowy murów i wylewania stropu), ekipa budowlana wylewa także schody żelbetowe, o ile takowe zostały zaplanowane. Warto wybrać profesjonalną firmę budowlaną, gdyż niejednokrotnie spotykamy u naszych Klientów nieestetycznie wylane stopnie żelbetowe lub o nieprawidłowych wymiarach. Zdarza się, że pierwszy lub ostatni stopień jest wyższy bądź niższy od pozostałych, co znacznie wpływa na komfort ich użytkowania. Jeśli wnęka pod schodami nie będzie zabudowana, warto zwrócić uwagę na estetykę wykonania policzków oraz dolnej części schodów. Ewentualne nierówności można poprawić, np. zniwelować gładzią szpachlową.

Idealne stopnie żelbetowe powinny mieć tę samą wysokość, już po uwzględnieniu wylewek, a także tę samą głębokość na stopniach prostych. Najlepiej, aby były to stopnie proste połączone spocznikiem. Warto zwrócić uwagę na to, by projekt nie zakładał zbyt dużej ilości stopni zabiegowych. Stopnie zabiegowe spotykamy zdecydowanie najczęściej i ich plusem jest fakt, że zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Najlepiej jednak ograniczyć ich ilość do 3, maksymalnie 6 na całym biegu schodów. Już kilkakrotnie spotkaliśmy się z nawet 12 stopniami zabiegowymi na schodach liczących w sumie 15 stopni. Takie schody są wyjątkowo niewygodne w użytkowaniu, a także ich cena jest wyższa od schodów ze stopniami prostymi. Bowiem każdy stopień o głębokości mniejszej niż 25-26cm w środkowej części oraz „zakręcający” sprawia, że zarówno dla dorosłych o dłuższych stopach, jak i dla dzieci o mniej skoordynowanych ruchach, schody stają się znacznie mniej komfortowe i bezpieczne.


Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania schodów żelbetowych?

– estetykę wykonania,
– wysokości stopni z uwzględnieniem wylewki,
– głębokości stopni,
– czy projekt zakłada możliwie najmniejszą liczbę stopnie zabiegowych.

Jak powstają drewniane stopnie na beton?

Każdy producent schodów ma swoją technologię, a my sami przetestowaliśmy do tej pory wiele systemów, by osiągnąć satysfakcjonujący produkt.

W pierwszej kolejności wykonujemy dokładne pomiary oraz szablony na istniejących schodach żelbetowych, koniecznie po wylewkach.

W następnym etapie przygotowujemy materiał na stopnice. Stopnice wykonujemy z mniejszych, klejonych ze sobą litych elementów dębowych. Dzięki temu systemowi stopnie są stabilne wymiarowo i drewno nie ulega pracy. Po wycięciu odpowiedniej wielkości stopnic, na podstawie szablonów, szlifujemy powierzchnie. Następnie od spodu oraz wierzchu stopnicy kleimy obłóg dębowy, w usłojeniu flader oraz fornir od widocznych boków. Dzięki temu stopnice posiadają jeden duży rysunek drewna na każdej powierzchni. W ostatnim kroku wygładzamy powierzchnie i nakładamy ewentualną bejcę oraz twardy wosk olejny lub lakier. Przy projektach, które zakładają oświetlenie LED w stopnicach, przygotowujemy także odpowiednie frezy.

schody drewniane na beton
Stopnie dębowe w aktualnej technologii Roble.

Schody drewniane na beton – podstopnie

Podstopnice to ważny element funkcjonalny i dekoracyjny schodów. Przy stopnicach na beton mogą znaleźć się co najmniej 4 rodzaje podstopni:

  • podstopnie drewniane pod kapinosem

Stopnice możemy wykonać w wersji z kapinosem, czyli z „noskiem” wystającym przed podstopnie. Wówczas wykonujemy cieńsze podstopnie, w grubości 18 – 20mm, które częściowo chowają się pod stopnicami.

stopnie z kapinosem
Stopnie z kapinosem.
  • podstopnie drewniane z efektem dywanu

Dywanowe schody drewniane na beton to nowoczesna wersja, w której podstopnie są tej samej grubości co stopnice. Wówczas uzyskujemy efekt tzw. dywanu z drewna na betonie.

dywanowe schody na beton
Stopnie dywanowe na beton.
  • podstopnie z lakierowanego MDFu

Jednym z popularniejszych rozwiązań podstopni są podstopnice z lakierowanego na biało MDFu. Takie podstopnie, w połączeniu z sąsiadującą białą ścianą, daje wrażenie jakby podstopnice były wykończone tynkiem i farbą. Jednocześnie zastosowanie podświetlenia LED sprawia, że schody z takimi podstopniami są bardziej efektowne i kontrastowe.

schody na beton z podstopniami MDF
Schody na beton z białymi podstopniami.
  • podstopnie ze szkła lacobel

Szkło lacobel również najczęściej Klienci wybierają jest w wersji białej. W przeciwieństwie do MDFu jest ono bardziej dekoracyjne. Powierzchnia lacobel jest błyszcząca i odbija światło oświetlenia oraz elementy otoczenia znajdujące się w bliskiej odległości.

schody drewniane z podstopniami szklanymi
Podstopnie lacobel.

Czy nasunęły Wam się inne pytania dotyczące schodów na beton? A może chcielibyście otrzymać wycenę? Zapraszamy do kontaktu poprzez naszą stronę: www.roble.eu/kontakt.