drewno w łazience

PODŁOGA DREWNIANA W ŁAZIENCE

Wielokrotnie spotkaliśmy się z pytaniem czy podłoga drewniana w łazience to dobre rozwiązanie? Zainteresowanie na zastosowanie drewna w wielu pomieszczeniach domu znacznie wzrosło w ostatnich latach. Jako surowiec naturalny, drewno nie tylko pięknie wygląda, ale także nadaje swoistego mikroklimatu. Powszechnie wiadomo także, że drewno zmienia swoje wymiary i formę pod wpływem wilgoci i może ulec zniszczeniu, gdy jest przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Jak jest zatem z wykorzystaniem drewna w łazienkach, w których panuje znaczna wilgotność i występują fluktuacje temperatury powietrza?

ZASTOSOWANIE PODŁOGI DREWNIANEJ W ŁAZIENCE

Aranżując drewniane elementy w łazience, należy zastanowić się przede wszystkim nad ich lokalizacją. Najlepiej zaplanować wykorzystanie drewna jak najdalej od źródeł wody. Narażanie drewna na bezpośrednie zachlapanie może spowodować jego szybkie zniszczenie, a także powstanie pleśni czy grzybów. Elementy z drewna należy odpowiednio zabezpieczyć oraz regularnie konserwować.

Stosując drewno w łazience warto zdecydować się na elementy odpowiedniej konstrukcji, które nie ulegają znacznym odkształceniom. Lite drewno jest najmniej stabilne wymiarowo. Z kolei elementy z drewna klejonego, czy w połączeniu z wodoodporną sklejką stają się mniej podatne na zmianę wymiarów czy wygięcia. Jako podłoga sprawdzą się zatem deski lub klepki warstwowe.

Zabezpieczenie drewna to kluczowa kwestia. Najlepszym zabezpieczeniem podłogi drewnianej w łazience jest twardy wosk olejny, który wnika w głąb drewna, zabezpieczając pory i powierzchnię przed wnikaniem wilgoci i brudu. Zwyczajowo zwany olejowosk można także uzupełniać miejscowo. Jeśli zatem warstwa zabezpieczenia ulegnie przetarciu, z powodzeniem można nałożyć twardy wosk olejny we własnym zakresie. Należy pamiętać, by drewno zabezpieczone olejowoskiem regularnie konserwować i odnawiać.

Nie zalecamy natomiast stosowania lakieru jako warstwy nawierzchniowej do podłogi drewnianej w łazience. Miejscowe uszkodzenia lakieru, odpryski mechaniczne czy też na skutek zachlapania, spowodują szybkie przedostanie się wilgoci do drewna i jego zniszczenie. Ponadto, gdy lakier ulegnie zniszczeniu, naprawa powłoki wiąże się z koniecznością cyklinowania/szlifowania i ponownego lakierowania powierzchni.

podłoga drewniana w łazience
Podłoga teakowa w łazience.

PODŁOGA DREWNIANA W ŁAZIENCE – GATUNKI DREWNA

Na podłogę w łazience zalecamy stosowanie egzotycznych gatunków drewna. Większość egzotyków odznacza się znaczną odpornością na paczenie i stabilnością wymiarową. Posiadają odmienną strukturę niż np. rodzimy dąb i są „naturalnie” zabezpieczone przed biodegradacją dzięki zawartości olejków.

Najbardziej pożądanymi gatunkami drewna do pomieszczeń o wzmożonej wilgotności są: doussie, merbau, iroko, ipe lapacho oraz najpowszechniej stosowany do łazienek teak.