taras modern

NOWOCZESNY TARAS DREWNIANY

Jak stworzyć nowoczesny taras drewniany? Z jakiego drewna zastosować deski tarasowe i czym ozdobić taras, by nadać mu modernistycznego akcentu? W tym artykule postanowiliśmy zebrać wszystkie nasze pomysły na ciekawą aranżację przydomowego tarasu.

Drewno na deski tarasowe

O doborze drewna na taras pisaliśmy tutaj: JAKIE DREWNO WYBRAĆ NA TARAS. Poruszaliśmy tam przede wszystkim kwestie trwałości i pielęgnacji różnych gatunków drewna. Przy okazji stylu tarasu, warto wziąć pod uwagę efekt wizualny, a więc naturalną kolorystykę, możliwość podbarwienia, a także struktury drewna.

Na nowoczesnym tarasie powinny znaleźć się raczej ciemne deski. Nie sprawdzą się tutaj sękate, rustykalne deski z modrzewia syberyjskiego. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie odrzucić ten gatunek drewna iglastego. Podbarwienie modrzewia, zwłaszcza na kolor ciemnobrązowy sprawi, że zyska on zupełnie nowe oblicze. Staje się wówczas bardziej jednolity (ciemne sęki nie są tak widoczne jak na jasnym tle naturalnego drewna modrzewiowego) i elegancki. Będzie to zatem dobry wybór, jeśli Wasz budżet jest ograniczony.

nowoczesny taras z modrzewia syberyjskiego
Taras z barwionego modrzewia syberyjskiego.

Nowoczesny taras drewniany egzotyczny

Jeśli z kolei dysponujecie większymi środkami na wykończenie tarasu, zdecydowanie warto rozważyć drewno egzotyczne. Deski z drewna bangkirai, merbau czy ipe lapacho zachwycają swymi dostojnymi barwami. Trzeba jednak mieć na względzie, że każda deska różni się od siebie kolorystyką, co dla jednych stanowi powód do zachwytu, inni woleliby bardziej ujednoliconą powierzchnię. W takim przypadku często, nawet na gatunkach egzotycznych, stosujemy wykończenie barwiące. Dzięki temu koloryt poszczególnych desek jest mniej kontrastowy, a naturalny efekt szarzenia drewna na długo pozostaje niewidoczny.

Nowoczesny efekt posiadają także gładkie (bez ryflowań) deski, np. gatunku z ipe lapacho. Co prawda są one mniej praktyczne w kwestii użytkowania, są śliskie, ale wizualnie prezentują się pięknie.

taras z drewna bangkirai
Deski tarasowe z drewna bangkiari w naturalnej kolorystyce.

Meble ogrodowe i dodatki

Ogromne znaczenie dla kompletnej aranżacji tarasu mają dodatki, takie jak meble ogrodowe, lampy, donice. Deski tarasowe stanowią tutaj piękne tło, a pozostałe elementy należy wybrać w takiej kolorystyce, aby harmonijnie się komponowały. Do drewna w brązach, pomarańczach i czerwieniach (jak powyżej zaproponowane gatunki) idealnie wpisują się dodatki antracytowe, czarne, szare, białe lub srebrne.

Ciekawe zestawienie to np. deski tarasowe z egzotycznego drewna, antracytowe meble ogrodowe (ratanowe lub z połączenia stali i szkła), srebrne donice lustrzane, czarne lampy w ciekawej oprawie lub świetlne kule. Pięknym zwieńczeniem tarasu jest modny żagiel mocowany do budynku i np. fragmentu ogrodzenia bądź nowoczesna pergola.

Eleganckim i pomysłowym sposobem na wprowadzenie do ogrodu wody, zamiast tradycyjnego oczka, są donice/zbiorniki z wodą. Można umieścić w nich lilie i inne rośliny.

modernistyczny ogród
Dodatki do nowoczesnego ogrodu.

Otoczenie tarasu

Nowoczesny taras powinien otaczać się równie nowoczesnym ogrodem. Co mamy tu na myśli? W ten styl wpisują się kompozycje zieleni takie jak mini iglaki, popularne w ostatnich latach trawy, niektóre ozdobne krzewy, a także kamienie dekoracyjne, płyty betonowe zastosowane jako ścieżki oraz modernistyczne zbiorniki wodne.

nowoczesny taras
Nowoczesna aranżacja tarasu (źródło: pinterest).