drewno w kuchni

PODŁOGA DREWNIANA W KUCHNI

Jeśli w Waszym domu kuchnia jest połączona z salonem i jadalnią, z pewnością zastanawialiście się jak zachowuje się podłoga drewniana w kuchni. W nowoczesnym budownictwie już bardzo rzadko spotyka się kuchnię jako całkowicie odrębne pomieszczenie, do którego wejść można jedynie poprzez drzwi. Obecnie najczęściej projektuje się otwartą przestrzeń, w której znajdzie się miejsce zarówno do przygotowywania posiłków, jak i ich spożywania, a także do wypoczynku. Harmonijny efekt wizualny daje wówczas podłoga drewniana zastosowana na całej powierzchni takiej przestrzeni. Pozostaje jednak pytanie czy dobrym pomysłem jest wykorzystanie drewna na podłodze w kuchni? A jeśli tak, to jaki wariant wybrać, by podłoga nie sprawiała problemów w utrzymaniu i nie uległa zniszczeniu? Dowiecie się w poniższych artkule stworzonym przez ekspertów Roble.

Czy podłoga drewniana w kuchni to dobry pomysł?

W kuchni, nawet w otwartej przestrzeni, panują nieco odmienne warunki. Para wydzielająca się podczas gotowania podnosi temperaturę i wilgotność powietrza, a podłoga jest narażona na zachlapania. Takie środowisko może być niekorzystne dla drewna, które w kontakcie z wodą i zbyt dużą wilgocią czy wysoką temperaturą, może ulegać deformacji.

Warto jednak wiedzieć, że o ile praca drewna to zjawisko naturalne, o tyle można je ograniczyć. Najważniejszym aspektem jest zastosowanie podłogi możliwie w jak najmniejszym stopniu reagującej na te zmiany. Wówczas zapewnimy podłodze odpowiednią trwałość, ale także piękny wygląd.

nowoczesna podłoga jodełka francuska
Jodełka francuska w nowoczesnej kuchni.

Jaką podłogę drewnianą stosować w kuchni?

Stosując podłogę drewnianą w kuchni przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej budowę. W kuchni, podobnie jak na ogrzewaniu podłogowych, bezwzględnie należy wybrać deski lub klepki warstwowe. Przy tym zagadnieniu warto podkreślić, że budowa warstwowa podłogi nie jest jednakowa u każdego producenta. W Roble produkujemy podłogi warstwowe na wodoodpornej sklejce brzozowej w pierwszej klasie. Jest ona twardsza oraz stabilniejsza od podkładu sosnowego oferowanego przez niektóre firmy.

Nie bez znaczenia pozostaje także sposób wykończenia podłogi drewnianej. Najlepszym zabezpieczeniem drewna w kuchni jest twardy wosk olejny. Popularnie nazywany olejowoskiem, chroni podłogę przed wchłanianiem wody i wilgoci, impregnuje drewno wnikając w jego pory. Dodatkowo jeśli dojdzie do miejscowego przetarcia wierzchniej warstwy, bez problemu można uzupełnić olejowosk miejscowo, we własnym zakresie. Nie polecamy stosowania w kuchni podłogi wykończonej lakierem, gdyż pod wpływem działania wody, może ulec zniszczeniu i zacząć się łuszczyć. Wówczas jedynym ratunkiem jest kosztowne i problematyczne cyklinowanie całej powierzchni podłogi (nie tylko podniszczonego fragmentu).

podłoga drewniana w kuchni
Podłoga dębowa w kuchni.