KOMPENDIUM WIEDZY O MONTAŻU SCHODÓW I PODŁÓG DREWNIANYCH

Odpowiednio zaplanowany harmonogram prac wykończeniowych to klucz do sukcesu w realizacji sprawnej budowy domu i szybkiej przeprowadzki. Warto zatem wiedzieć kiedy wkomponować prace związane z wykończeniem podłogi w drewnie, a także schodów. W poniższym wpisie zwracamy także uwagę na kilka istotnych wytycznych, które należy uwzględnić przed i po montażu tych elementów wnętrza. Zebraliśmy także odpowiedzi na najczęstsze pytania, które pojawiają się wśród naszych Klientów.

Kiedy zaplanować montaż podłóg i schodów drewnianych?

Warunkiem rozpoczęcia montażu drewnianych podłóg czy schodów jest ukończenie etapu prac mokrych, z drobnymi wyjątkami. Drewno jako naturalny materiał jest wrażliwe na działanie wilgoci, której nie brakuje podczas tynkowania czy klejenia płytek. Istnieje niebezpieczeństwo, że drewno zacznie pracować, czyli chłonąć i oddawać nadmiar wilgoci z i do otoczenia. Na skutek znacznej pracy drewna deski lub stopnie mogą ulec spękaniom czy deformacji. Dlatego też zawsze zalecamy, by montaż drewnianych elementów odbył się już po zakończeniu mokrych prac wykończeniowych.

Wspomniany na początku wyjątek stanowią stalowe konstrukcje schodów, które z kolei mogą, a niejednokrotnie powinny być wykonane na etapie tynkowania ścian. Do takich schodów należą stopnie półkowe, których konstrukcję umieszczamy w ścianie. Po montażu konstrukcji tynkarze wykańczają ścianę wokół stali. Belkę do schodów belkowych, kotwioną do podłogi i stropu, również można zamocować już na etapie prac mokrych. Warto jednak pamiętać, że belkę należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem. Konstrukcja schodów półkowych może zostać zabrudzona farbą czy tynkiem, gdyż i tak zostanie zakryta stopniami.

Nasi Klienci często zadają także pytanie o termin wykonania pomiarów. Dokładne pomiary, szczególnie pod wykonanie schodów, musimy sporządzić już po wykonaniu wylewek. Jest to konieczne, gdyż bardzo często zdarzają się różnice w rzeczywistej wysokości wylewki względem tej projektowanej/zaplanowanej.

Ile trwa montaż podłóg i schodów z drewna?

Montaż drewnianej podłogi z desek wykończonych lakierem/olejem już w stolarni trwa średnio jeden dzień dla ok. 40-50m2. Montaż ten obejmuje wówczas odkurzanie i gruntowanie wylewki, nakładanie kleju oraz układanie klepek/desek. Wszystko zależy jednak od stopnia skomplikowania układanej podłogi. Jodełka klasyczna czy francuska będą układać się dłużej niż standardowa deska. Istotne znaczenie ma także układ pomieszczenia – w prostym pomieszczeniu bez wielu „zakamarków” montaż podłogi przebiega znacznie szybciej.

Czas montażu schodów warunkuje z kolei ich typ. W sumie najmniej czasu zajmuje montaż stopni na beton, dla jednego kompletu (ok. 16 stopni) to zwykle 1 dzień. Samonośne schody dywanowe czy policzkowe mogą wymagać 2 do 3 dni montażu. Montaż schodów belkowych i półkowych to również 2-3 dni, jednak w odstępie najczęściej kilku tygodni. Konstrukcję stalową mocujemy zazwyczaj w 1 dzień na etapie prac wykończeniowych, a drewno już po ich ukończeniu.

Balustrady w większości przypadków produkujemy na podstawie pomiarów na zamocowanych schodach. Zatem na realizację tych balustrad trzeba poczekać do kilku tygodni. Sam montaż balustrad trwa kilka godzin.

Jakie warunki w pomieszczeniach muszą być spełnione przed, w trakcie i po montażu?

Tak jak wspomnieliśmy w akapicie o harmonogramie prac, przed montażem drewnianych elementów wykończeniowych należy ukończyć etap prac mokrych. Dodatkowo niezwykle istotne jest właściwe wyschnięcie wylewek, jeśli są one świeżo wylane. Wilgotność jastrychu nie może przekraczać 2% dla podłoży cementowych oraz 0,5% dla anhydrytowych. W zależności od warunków panujących w pomieszczeniach, wylewka o gr. 12cm może schnąć od 2 nawet do 4 miesięcy. Jeśli w domu zainstalowano także ogrzewanie podłogowe, musi być ono wygrzane zgodnie z zaleceniami producenta.

Zarówno w czasie montażu, jak i po, w pomieszczeniach powinna być utrzymywana odpowiednia temperatura oraz wilgotność. W domu, w którym zamontowane są drewniane podłogi i schody powinna panować wilgotność powietrza w granicach 45% – 65% oraz temperatura w zakresie 18 do 22oC. Przekroczenie tych ram może spowodować nadmierną pracę drewna, o której pisaliśmy na początku artykułu.