podłoga z drewna w nowoczesnym wnętrzu

NOWOCZESNE PODŁOGI DREWNIANE

Jaki produkt wybrać, by uzyskać nowoczesne podłogi drewniane we wnętrzu? Drewno to niezwykle wdzięczny produkt w kwestii aranżacji, gdyż możemy nadać mu zarówno charakter rustykalny, klasyczny, jak i modernistyczny. Nowoczesne podłogi to takie, które spójnie uzupełniają aranżację pomieszczenia bądź wyróżniają się nowatorskim designem. Jakie podłogi z drewna wpiszą się w ten klimat?

KLASYFIKACJA DREWNA A NOWOCZESNE PODŁOGI DREWNIANE

W nowoczesnym wnętrzu lepiej odnajdą się podłogi w klasyfikacji natur, niż np. rustykalnej. Klasa natur to nic innego jak bezsęczne deski lub klepki z widocznym jedynie rysunkiem drewna charakterystycznym dla danego gatunku. Brak sęków sprawia, że podłoga drewniana staje się bardziej subtelna, mniej wzorzysta. Taką podłogę łatwiej dopasować do kontrastowych mebli czy ścian.

Sęki, które występują w klasie rustykalnej mogą co prawda przybrać bardziej modernistyczny charakter, jednak będą się wyróżniać, co może nie wpasować się we współczesną stylistykę. W przemyślanych projektach sęki można wyróżnić uzupełniając je kolorową lub czarną szpachlą bądź żywicą. Ciekawym, choć trudnym i nie zawsze możliwym do wykonania zabiegiem jest także wypełnienie sęków metalem.

CIEMNE DESKI DREWNIANE

Ciemna barwa desek lub klepek drewnianych na podłodze nadaje wnętrzu specyficznego charakteru. Przy ciemnych kolorach można także wykorzystać deski w klasie rustykalnej, z sękami wypełnionymi szpachlą w dopasowanym odcieniu. W tym wariancie kolorystycznym nie będą one rzucały się w oczy, a jednocześnie podłoga zyska bardziej naturalny wygląd. Gdy mowa o ciemnych deskach drewnianych mowa oczywiście o ciemnych brązach i szarościach.

nowoczesne wnętrze z ciemnymi podłogami drewnianymi
Nowoczesne wnętrze z ciemnymi podłogami.

Ciemne podłogi drewniane sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, jednak warto pamiętać, że mogą zdominować przestrzeń i optycznie ją pomniejszyć. Takie podłogi najlepiej stosować tam, gdzie ściany będą dla odmiany białe, w dużych, przestronnych pomieszczeniach bądź we wnętrzach, w których przygaszony, cienisty klimat jest zamierzony.

TYP NOWOCZESNEJ PODŁOGI DREWNIANEJ

Jeśli chodzi o gabaryty i sposób ułożenia podłogi drewnianej, w przypadku nowoczesnych wnętrz warto skupić się na dwóch opcjach. Pierwsza z nich to szerokie i długie deski podłogowe. Taki wariant doskonale sprawdza się w dużych lub długich pomieszczeniach. Deski o szerokości ponad 20cm prezentują się pokaźnie i pięknie uwidoczniony jest na nich rysunek drewna. Z kolei deski szerokie, w długościach obejmujących całe pomieszczenie to detal, który zachwyci w oryginalny sposób. Brak łączeń desek na krótszych krawędziach na długości np. 6 czy nawet 8 metrów daje zdecydowanie nowatorski efekt.

Bardziej nowoczesny charakter mają podłogi drewniane, w których deski lub klepki posiadają na krawędziach fazy. Wizualne „odcięcie” elementów podłogi drewnianej sprawia, że staje się ona bardziej wyrazista, ale także mniej tradycyjna.

Jodełki francuskie to nie tylko synonim klasycznej podłogi z arystokrackich pałaców. W nowoczesnej przestrzeni nadadzą pięknego wzoru. Sprawdzą się tu klepki, które posiadają co najmniej 10cm szerokości, w odpowiednio dobranej kolorystyce i klasie bezsęcznej (natur). Węższe, rustykalne jodełki nie będą współgrały z modernistycznym wnętrzem. Podobnie parkiety układane w cegiełkę czy jodełki klasyczne nie będą korespondować z nowatorskimi rozwiązaniami.

nowoczesna podłoga jodełka francuska
Jodełka francuska w nowoczesnej kuchni.

Skarbnicą inspiracji do nowoczesnych wnętrz jest popularny Homebook, z kolei na naszej stronie Roble znajdziecie realizacje z różnymi typami podłóg naszej produkcji.