spocznik czy zabieg

SCHODY ZABIEGOWE CZY ZE SPOCZNIKIEM?

Jednym z ważniejszych pytań, które warto sobie zadać podczas budowy domu to czy wykonać schody zabiegowe czy ze spocznikiem? Te dwa warianty są najczęstszymi wariantami konstrukcyjnymi schodów w domach jednorodzinnych. W porównaniu do prostych schodów jednobiegowych zajmują mniej miejsca. Z kolei w zestawieniu ze schodami kręconymi, zabieg i spocznik to rozwiązania zdecydowanie bardziej komfortowe w użytkowaniu.

Co to są schody zabiegowe i kiedy je zastosować?

Schody zabiegowe to takie, które na zakręcie i przy zmianie kierunku wchodzenia posiadają charakterystyczne stopnie o kształcie trójkątów lub trapezów. Najczęściej występują w wariancie schodów dwuzabiegowych, które na rzucie przybierają formę „U”. Schody z zabiegiem mogą mieć także kształt „L-ki” lub łamać się w połowie. W każdym z tych rozwiązań schody z zabiegiem zajmują mniej miejsca niż schody ze spocznikiem.

schody zabiegowe drewniane
Schody dwuzabiegowe.

Oszczędność zajmowanej powierzchni

Korzyścią płynącą wraz z zastosowaniem schodów zabiegowych jest zatem oszczędność miejsca. Wykorzystanie stopni zabiegowych ma sens wszędzie tam, gdzie zależy nam przede wszystkim na ograniczeniu przestrzeni zajmowanej przez same schody. Tym samym możemy zwiększyć powierzchnię np. salonu lub strefy wejściowej nawet o 1m2 w zestawieniu ze schodami ze spocznikiem.

Biorąc pod uwagę komfort w korzystaniu ze schodów, te z zabiegiem nie należą do najwygodniejszych. Trapezowe i trójkątne stopnie oraz większe promienie skrętu biegu schodów sprawiają, że są one trudniejsze w użytkowaniu.

Gdzie sprawdzą się schody ze spocznikiem?

Schody ze spocznikiem to takie, które na załamaniu schodów i łączeniu się dwóch biegów posiadają podest. Najczęściej znajduje się on dokładnie w połowie schodów. Może być umiejscowiony także w 1/3 lub 1/4 schodów łamanych w formie „L-ki”.

Komfort w użytkowaniu

Występowanie spocznika pomiędzy biegami pozwala na bardziej swobodne użytkowanie schodów. Po pokonaniu kilku stopni możemy „odpocząć” przechodząc płaskim podeście, a następnie kontynuować wchodzenie po kolejnych stopniach. Szczególnie wygodne są schody dwubiegowe ze spocznikiem około 1mx1m lub 2mx1m. Jeśli zatem zależy nam na wygodnych schodach, warto zdecydować się na opcję ze spocznikiem

Schody spocznikowe należą jednak do mniej wydajnych schodów pod względem oszczędności powierzchni. Zajmują one więcej miejsca w porównaniu do schodów zabiegowych i ich stworzenie nie zawsze będzie możliwe.

Schody dwubiegowe z dużym spocznikiem.

Schody mieszane zabiegowo-spocznikowe

Alternatywą konstrukcyjną dla powyższych dwóch rozwiązań są schody mieszane. Wówczas mamy do czynienia z połączeniem biegu ze stopniami zabiegowymi, spocznikiem i biegiem z samymi stopniami prostymi. Taki wariant pozwala na nieco wygodniejsze korzystanie ze schodów. Przede wszystkim jednak umożliwia swobodne przejście ze spocznika do pomieszczenia na półpiętrze, jeśli takie występuje.

schody mieszane
Schody z zabiegiem i spocznikiem.

Które schody są tańsze w wykonaniu?

Pod względem kosztowym, schody na beton w wersji ze spocznikiem czy zabiegami nie mają tak istotnego znaczenia. Z jednej strony wykonanie konstrukcji żelbetowej jest tańsze dla schodów ze spocznikiem ze względu na mniejszy nakład pracy podczas deskowania. Jednakże zarówno przy okazji wykonywania drewnianych okładek na beton, jak i podczas zalewania betonem, materiału należy przeznaczyć więcej na schody ze spocznikiem. W przypadku samonośnych schodów ze spocznikiem lub zabiegiem cena jest bardzo zbliżona.

Nie zawsze da się jednoznacznie stwierdzić czy zastosować schody zabiegowe czy ze spocznikiem. Wszystko zależy bowiem od oczekiwań. Schody zabiegowe warto wykorzystać w niewielkich przestrzeniach, z kolei schody ze spocznikiem wszędzie tam, gdzie stawiamy na większy komfort użytkowania. Po więcej inspiracji wykończenia schodów zapraszamy na naszą stronę do zakładki REALIZACJE.