elewacja z drewna

ELEWACJA Z DREWNA – PORADY PRAKTYCZNE

Elewacja z drewna to piękna ozdoba fasady budynku. Co raz częściej spotyka się projekty z wykorzystaniem drewna na elewacji. Drewno w połączeniu z bielą, czernią czy szarościami wspaniale się komponuje, ale także nadaje charakterystycznego ciepła. Zastosowanie drewnianej elewacji sprawia, że dom zyskuje harmonijny, naturalny detal.

Elewacja z drewna – aranżacje

Podczas projektowania elewacji domu należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka aspektów. Drewno na elewacji powinno pasować do stylu budynku. W bardzo nowoczesnych i rustykalnych domach, z odpowiednio dopasowanymi dachem oraz stolarką, drewno może pokrywać nawet całą powierzchnię zewnętrznych murów domu. Domy niemal w całości pokryte drewnem prezentują się zjawiskowo. Takie rozwiązanie sprawdzi się w domach nowoczesnych, skandynawskich czy rustykalnych. Urozmaiceniem fasady domu może być także wykorzystanie drewna jedynie na fragmentach. To bardzo popularny wariant, który z powodzeniem można stosować niemal do wszystkich typów domów oraz w przypadku ograniczonego budżetu. Warto jednak mieć na uwadze, że połączenie drewnianej elewacji z oknami ze szprosami czy dworkowym stylem domu może się nie sprawdzić.

Nowoczesny i rustykalny dom a drewniana elewacja

Skandynawskie, nowoczesne i wiejskie/rustykalne domy bardzo często wykańczane są właśnie w drewnie. Drewniana elewacja pasuje szczegołnie do otoczeń leśnych i parkowych. Projekty domów pokrytych drewnem robią niesamowite wrażenie estetyczne. Dodatkowo elewacja z drewna sprawia, że dom jest bardziej energooszczędny dzięki temu, że drewno bardzo dobrze utrzymuje ciepło.

W tego typu domach elewacja z drewna ma formę ażurowych kantówek bądź szerszych desek. Kolorystyka drewna jest zwykle zbliżona do naturalnej bądź przybiera ciemne tonacje.

W modernistycznych realizacjach najczęściej stosujemy egzotyczne drewno, jak np. merbau, cedr, garapa, teak. Są to gatunki bardzo odporne na działanie szkodników oraz zmiennych warunków atmosferycznych, a także trwałe (ich żywotność sięga nawet kilkudziesięciu lat).

Z kolei skandynawskie i rustykalne budynki często wykańczamy w drewnie modrzewiowym bądź impregnowanej sośnie. Te dwa gatunki w swojej naturalnej barwie są żółtawe/miodowe, z wyraźnie zarysowanymi, ciemnymi sękami. Można je niemal dowolnie koloryzować, a tym samym nadać odcień czerwony, czekoladowy, a nawet grafitowy.

domy w drewnie
Nowoczesne domy wykończone w drewnie.

Eklektyczne, minimalistyczne i klasyczne domy z drewnem na elewacji

Zastosowanie drewna na fragmentach fasady budynku to trend utrzymujący się już od wielu lat. Motyw drewna na niektórych częściach ścian spotyka się w prywatnych domach, założeniach deweloperskich, blokach mieszkalnych, a nawet biurowcach i hotelach.

Drewniane elementy na elewacji najczęściej stosowane są przy oknach, w strefie wejściowej lub od strony ogrodu, przy tarasie. Akcent z drewna ożywia budynek, zwłaszcza, jeśli pozostałe jego elementy zewnętrzne są stonowane.

elewacja z drewna na domach
Minimalistyczne i tradycyjne koncepcje domów z drewnem na elewacji.

Konserwacja elewacji drewnianej

Proces odnawiania elewacji drewnianej zależy od gatunku i sposobu zabezpieczenia powierzchni.

Elewacja wykonana z drewna egzotycznego, zwłaszcza jeśli jest lekko koloryzowana przetrwa kilka lat w niemal niezmienionym stanie, bez dodatkowych zabiegów. Po kilku latach warto taką elewację poddać renowacji: oczyszczeniu, odszarzeniu i ponownym zabezpieczeniu olejem.

Drewniana, wybarwiona elewacja, zabezpieczona specjalnym lakierem do użytku zewnętrznego również nie wymaga corocznych konserwacji. Raz na kilka lat należy poddać ją kompleksowemu odnowieniu, by odzyskała piękny kolor i świeży wygląd powierzchni.

W przypadku drewna zabezpieczonego bezbarwnym olejem, istnieje ryzyko, że już po roku pojawi się charakterystyczny efekt patynowania. Zszarzone drewno należy wówczas oczyścić po okresie zimowym, zastosować środek do odszarzania i ponownie zabezpieczyć olejem. Jeśli natomiast podoba się srebrzysty efekt na deskach, wówczas impregnacja drewna egzotycznego nie jest konieczna. Co rok lub 2 lata warto jednak zaimpregnować drewno modrzewiowe i sosnowe, które nie mają takiej żywotności i odporności jak egzotyki.

Polecamy sprawdzić także nasz wpis o wyjątkowej elewacji z drewna opalanego: DESKA OPALANA.