schody drewniane dębowe na beton

SCHODY DREWNIANE BEZ BALUSTRADY

Schody drewniane bez balustrady w niektórych rozwiązaniach wyglądają zjawiskowo. Brak balustrady przy schodach z pięknego gatunku drewna, zwłaszcza w konstrukcji samonośnej dywanowej sprawia, że schody są minimalistyczne i eleganckie. Warto jednak pamiętać o tym, że schody bez balustrady nie spełniają norm bezpieczeństwa, a ich użytkowanie musi być ostrożne. Poniżej podpowiadamy kiedy nie warto rezygnować z balustrady, a kiedy można sobie na to pozwolić.

Jakie schody drewniane bez balustrady prezentują się efektownie?

Jednym z najładniejszych rozwiązań schodów bez balustrady są samonośne schody dywanowe w jednym biegu. Schody w tej wersji są minimalistyczne, ale jednocześnie efektowne. Zygzak z litego drewna warto wyeksponować, gdyż to właśnie drewno w tym wypadku stanowi niezwykłą ozdobę. Balustrada może przytłumić ten efekt, chyba, że zostanie wykorzystane transparentne szkło. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ze schodów bez balustrady nie powinny korzystać małe dzieci. Należy zdecydować się na tą wersję z pełną świadomością, w domu, w którym mieszkają dorośli w młodym wieku. Dla ludzi starszych wchodzenie po schodach bez balustrady również może stanowić wyzwanie.

schody drewniane dywanowe dębowe
Schody dywanowe bez balustrady.

Przy schodach zabiegowych lub ze spocznikiem balustradę można pominąć na pierwszym biegu, ale już przy drugim warto zainstalować balustradę dla zachowania bezpieczeństwa.

Przy schodach na beton można pominąć balustradę na pierwszych stopniach bądź, podobnie jak wyżej, na pierwszym biegu w schodach zabiegowych. Takie rozwiązanie sprawi, że schody będą bardziej „ażurowe” i zwiększy się przestrzeń. W praktyce można także łatwiej wejść na takie schody, korzystając ze „skrótu” np. już z drugiego stopnia od boku.

Schody na cienkich policzkach stalowych w formie L-ki bądź zabiegowej bez balustrady prezentują się minimalistycznie i wpisują się w klimat modernistyczny lub industrialny. Brak balustrady nie będzie przeszkadzał zwłaszcza tam, gdzie schody nie są często użytkowane, np. w wejściu na poddasze.

schody policzkowe drewniane
Schody na stalowych policzkach.

Oczywiście zawsze należy stosować balustrady na antresolach i w duszach schodów na piętrze. Jeśli nie chcemy, by były one bardzo widoczne, można wykorzystać balustrady mocowane na rotulach do stropu bądź w szynach w podłodze.

Przy których schodach drewnianych nie warto pomijać balustrady?

Odpowiednio dobrana balustrada stanowi nie tylko zabezpieczenie schodów, ale także ozdobę wnętrza. Przy luksusowych schodach wachlarzowych balustrady z rzeźbionego drewna bądź kutej stali nic nie jest w stanie zastąpić.

Do schodów policzkowych z grubymi wangami warto zastosować balustradę, gdyż bez niej wyglądają na niekompletne. Przy zabiegowych schodach półkowych również lepiej wykorzystać zabezpieczenie w postaci balustrady, by zminimalizować ryzyko ewentualnego ześlizgnięcia się ze stopnic.

Niewątpliwie balustrada konieczna jest w domu, w którym mieszkają małe dzieci i starsze osoby. Przy niektórych zwierzętach także warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu schodów drewnianych.

Jak „zastąpić” balustradę przy schodach?

Estetyczną, nierzucającą się w oczy alternatywą dla balustrad może być pochwyt przy ścianie. Ułatwi on wchodzenie po schodach, szczególnie po długich schodach jednobiegowych.

Jeśli zależy nam na mało widocznej balustradzie, z pewnością najlepszym wyborem będzie szkło.

Po więcej inspiracji zapraszamy na naszą stronę www.roble.eu.