drewno egzotyczne

PODŁOGI Z DREWNA EGZOTYCZNEGO

Podłogi z drewna egzotycznego to ekskluzywny detal każdego wnętrza. Mnogość gatunków drewna egzotycznego pozwala na dobranie odmiany odpowiedniej do stylu pomieszczenia. Jakie cechy posiadają egzotyki? Jaki drewno egzotyczne wybrać?

Jakimi właściwościami odznaczają się podłogi z drewna egzotycznego?

Gatunki drzew pochodzące z Ameryki Południowej, Azji czy Afryki z uwagi na specyficzne warunki wzrastania, odznaczają się wyjątkowymi właściwościami.

Większość egzotycznych gatunków drewna jest bardzo trwała, twarda, o dużej gęstości i niskiej ścieralności. Szczególnie gęstym i twardym drewnem jest ipe lapacho, a także jatoba. Gatunki takie jak teak czy iroko to egzotyki, które są wyjątkowo odporne na działanie wilgoci, a także zmiennych temperatur.

Powyższe cechy podłóg egzotycznych sprawiają, iż często wykorzystywane są w prestiżowych lokalach komercyjnych, gdyż nie ścierają się tak szybko podczas wzmożonego ruchu w porównaniu do rodzimych gatunków drewna. Kolejnym popularnym zastosowaniem egzotyków są miejsca o dużej wilgotności i zmiennych temperaturach powietrza, jak np. łazienki, salony łazienkowe z sauną czy jacuzzi, strefy przy basenach i wodzie. Ze względu na wyjątkową barwę i rysunek, podłogi z egzotycznego drewna cieszą się uznaniem w eleganckich wnętrzach. Luksusowe salony, garderoby i sypialnie z egzotykiem na podłodze robią niesamowite wrażenie.

Jakie drewno egzotyczne wybrać na podłogę?

Aby właściwie dobrać gatunek drewna egzotycznego na podłogę, z pewnością należy wziąć pod uwagę dwa poniższe aspekty.

Lokalizacja podłogi egzotycznej

Nawiązując do cech charakterystycznych dla danego gatunku drewna, należy przemyśleć jego dobór, biorąc pod uwagę warunki, jakie będą i mogą panować w pomieszczeniu.

Doussie, merbau, teak, iroko, palisander i ipe lapacho odznaczają się niskimi wartościami procentowymi skurczu stycznego i promieniowego. Świadczy to o dobrej stabilności, a więc stosunkowo niewielkimi zmianami wymiarów desek pod wpływem działania wilgoci. Dzięki temu gatunki te nadają się do zastosowań w pomieszczeniach narażonych na nieustanne działanie wilgoci, jak łazienki i baseny.

Najtwardszym gatunkiem drewna egzotycznego jest ipe lapacho. Do twardych gatunków należą także jatoba, merbau oraz palisander. Te właściwości sprawiają, że podłogi z nich wykonane są trwałe, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Z powodzeniem stosuje się je wszędzie tam, gdzie są narażone na większą eksploatację.

Podłogi z drewna egzotycznego a styl wnętrza

W eleganckich domach, z luksusowymi akcentami sprawdzą się wzorzyste gatunki drewna o głębokich barwach, takie jak palisander (żółty, poprzez oliwkowy i fioletowy, aż po ciemny brąz) czy afromosia (miodowy do ciemnego brązu). Do oryginalnych pomieszczeń merbau, jatoba i doussie o charakterystycznych czerwonawych barwach wprowadzą nietypową ozdobę podłogi.

Nowoczesne podłogi drewniane to bardziej stonowane kolorystycznie żółtawe iroko, ciemniejsze ipe lapacho bądź piękny orzech amerykański z różnymi odcieniami brązu. Teak brazylijski to żółtobrązowe drewno o nieszablonowym rysunku. Najczęściej widuje się go w nowoczesnych salonach łazienkowych, ale sprawdza się także jako podłoga w modernistycznym salonie.

podłogi z drewna egzotycznego

Więcej o kolorystyce i cechach podłóg z drewna egzotycznego pisaliśmy tutaj: Jaki gatunek drewna na podłogę.