schody półkowe oświetlone LED

OŚWIETLENIE SCHODÓW DYWANOWYCH I PÓŁKOWYCH

Oświetlenie schodów dywanowych samonośnych, jak i półkowych w odpowiedniej konfiguracji i miejscu może zachwycać. Podświetlenie sprawia, że schody, półki czy inne meble zyskują unikalnego, robiącego wrażenie efektu. Z pewnością zastanawiacie się jakie rozwiązania świetlne można zastosować do schodów dywanowych i półkowych. Poniżej przestawiamy propozycje i inspiracje.

Oświetlenie schodów dywanowych

Samonośne schody dywanowe można oświetlić na kilka sposobów. W pierwszym wariancie można wykorzystać podświetlenie pochwytu przy ścianie. To bardziej tradycyjna forma, która subtelnie wskaże drogę po schodach po zmroku.

Bardziej efektownymi opcjami oświetlenie schodów dywanowych są taśmy LEDowe zainstalowane w ścianie. Taśmy można poprowadzić wzdłuż biegu schodów, ale także zastosować ciekawe wariacje naścienne. Jednym z ciekawszych rozwiązań są różnej długości pasy na ścianie biegnące od schodów w stronę sufitu.

Rzadko stosowanym, choć całkiem ciekawym oświetleniem przy schodach dywanowych jest pasek LEDowy zainstalowany bezpośrednio w podstopniach. Możemy umiejscowić taśmę na dowolnej wysokości podstopnicy, choć niezbyt praktycznym punktem jest zagięcie między stopnicą a podstopniem. Brud czy kurz może się tam kumulować.

Alternatywą dla nowoczesnych pasków LEDowych są halogeny skierowane na stopnie bądź tradycyjne oświetlenie punktowe.

oświetlenie schodów drewnianych
Różne warianty oświetlenia schodów półkowych i dywanowych.

Oświetlenie schodów półkowych

Schody półkowe najkorzystniej prezentują się przy oświetleniu LEDowym zainstalowanym pod stopnicami. Światło tworzy wówczas kurtynę pomiędzy stopnicami. Sprawia to wrażenie występowania świetlnych podstopnic. Takie oświetlenie dodatkowo podkreśla ażur schodów półkowych.

Warianty oświetlenia pod poręczą przyścienną bądź w formie taśm LEDowych w ścianie (jak przy schodach dywanowych) również sprawdzą się przy schodach półkowych.

W przypadku, gdy nie chcemy oświetlać bezpośrednio schodów, oryginalnym sposobem na doświetlenie „klatki schodowej” będzie wykorzystanie naściennych kinkietów. Kinkiety odpowiednio dobrane do stylu wnętrza, schodów i kolorystyki ściany, stworzą stonowaną, elegancką poświatę.

schody zabiegowe samonośne
Schody półkowe z klinkierami naściennymi.

Zapraszamy na naszą stronę Roble, by uzyskać więcej informacji na temat schodów drewnianych.