schody drewniane na belce

SCHODY JEDNOBIEGOWE DREWNIANE

Schody jednobiegowe z drewna to atrakcyjna forma komunikacji pomiędzy piętrami. Schody wykonane w jednym biegu, zwłaszcza w wersji samonośnej stanowią ekskluzywną ozdobę strefy wejściowej czy salonu. Czym charakteryzują się schody jednobiegowe? Jakie rozwiązania konstrukcyjne schodów najlepiej prezentują się w układzie jednobiegowym?

Schody jednobiegowe proste

Interpretacji definicji schodów jednobiegowych jest wiele, jednak najbardziej zasadnym wyjaśnieniem jest fakt, iż schody te nie posiadają zabiegów czy spoczników, a ich stopnie prowadzą na kolejne piętro w jednym biegu. Niejednokrotnie schody wachlarzowe czy kręte również są traktowane za jednobiegowe. Ze względu na faktyczne występowanie jednego biegu w tych schodach, mogą być przydzielone do tej kategorii, ale z pewnością nie są to schody jednobiegowe proste.

Ile miejsca zajmują schody jednobiegowe?

Nasi Klienci często zadają pytanie ile miejsca zajmują tego typu schody. Odpowiedź nie jest i nie może być jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od wysokości od wykończonej posadzki do stropu. Z pewnością schody te, w porównaniu do schodów zabiegowych lub łamanych zazwyczaj zajmują więcej miejsca. W standardowym projekcie, gdzie występuje 16 stopni w szerokości 100cm, a odległość od wylewki do wylewki wynosi ok. 2,7m, schody w jednym biegu zajmą od 4m2 do 4,5m2, w zależności od głębokości stopni.

Schody drewniane jednobiegowe, zwłaszcza w pięknym wybarwieniu lub egzotycznym gatunku drewna są imponującym, nowoczesnym akcentem domu. Schody w jednym biegu sprawiają wrażenie na większe w porównaniu do innych rozwiązań konstrukcyjnych. Szeroki, długi bieg to także idealny detal  do wnętrz modernistycznych, zachwycający nieskomplikowaną formą.

Schody jednobiegowe dywanowe

Dywanowe schody w jednym biegu prezentują się imponująco. Tego typu schody warto jest wyeksponować i nie przysłaniać, gdyż to właśnie od dołu i boku wyglądają najefektowniej. Istotną kwestią jest tutaj także dobór balustrady. Przy schodach dywanowych w jednym biegu doskonałym rozwiązaniem są balustrady ażurowe bądź szklane. Szklana balustrada na rotulach lub stalowe pręty biegnące od stopni do stropu nie zdominują pięknych schodów, a jednocześnie nadadzą dekoracyjnego efektu.

schody dywanowe jednobiegowe
Jednobiegowe schody dywanowe.

Schody jednobiegowe ażurowe

Wersja ażurowa schodów jednobiegowych to konstrukcja na belce, policzkach bądź samonośna – półkowa. Ta ostatnia forma schodów jest niezwykle efektowna, zwłaszcza, jeśli do stopnic półkowych zastosujemy odpowiednie oświetlenie. Podświetlenie LED pod stopnicami lub też ciekawe oświetlenie w ścianie sprawi, że schody będą wyraźnie podkreślone. Lewitujące przy ścianie półki zachwycają, a by utrzymać ich ażurową kompozycję, doskonale sprawdzą się transparentne szklane balustrady lub wąskie profile.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na schody drewniane i balustrady (www.roble.eu).