schody ze spocznkiem

SCHODY DREWNIANE Z PODESTEM

Schody drewniane z podestem to jeden z najwygodniejszych wariantów schodów. Spocznik, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia „odpoczynek” najczęściej w połowie schodów. Taka konfiguracja sprawia, że są to idealne schody dla rodzin z dziećmi, zwierzętami czy dla osób starszych.

Schody drewniane na beton ze spocznikiem

Schody betonowe w mniejszych domach najczęściej zastajemy w opcji z zabiegiem, gdyż zajmują mniej miejsca. W bardziej przestrzennych budynkach czy też z zastosowaniem tradycyjnej klatki schodowej, zdecydowanie częściej wykorzystuje się konstrukcję schodów z podestem.

Drewniane stopnie i spocznik na betonie prezentują się bardzo okazale. Jeśli wybierzemy nietypowy gatunek bądź wybarwienie drewna, można uzyskać wyjątkowy, elegancki efekt. Schody z podestem są gabarytowo większe od zabiegowych, co znacznie wpływa także na walor estetyczny. Spocznik nadaje schodom imponującego formatu, a pod względem funkcjonalności zapewnia bezpieczeństwo i swobodę użytkowania.

schody drewniane na beton ze spocznikiem
Schody na beton z podestem

Ażurowe schody drewniane z podestem

Duże schody drewniane w wersji samonośnej wzorowo sprawdzają się jako element wystroju przestronnego holu wejściowego czy salonu. W wielkogabarytowej wersji spotkać możemy jednobiegowe, szerokie schody dywanowe czy półkowe, opływowe schody wachlarzowe, ale także schody drewniane z podestem. Jakie ciekawe rozwiązania ze spocznikiem można wykorzystać?

Jednym z bardziej atrakcyjnych wariantów są schody będące połączeniem dwóch konstrukcji schodów samonośnych. W jednym biegu można zastosować schody półkowe, w drugim schody belkowe, a pomiędzy nimi umieścić spocznik utrzymujący się pomiędzy ścianami bądź na belce, w zależności od konfiguracji i możliwości konstrukcyjnych.

schody samonośne ze spocznkiem
Schody drewniane półkowo-belkowe z podestem.

Niezwykle wygodną wersją są także schody łamane w tzw. „L-kę”, gdzie w załamanie pod kątem 90 stopni dopasowany jest podest w połowie bądź 1/3 ich biegu. Schody tego typu najczęściej wykonujemy w formie schodów belkowych lub policzkowych.

schody drewniane ażurowe
Ażurowe schody z podestem

Schody drewniane zabiegowe z podestem

Zabieg i podest to dwa zupełnie odmienne elementy schodów, które w teorii wykluczają się wzajemnie. Są jednak pewne okoliczności, kiedy w jednych schodach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie obydwu modułów. Uzasadnionym przypadkiem zastosowania zabiegu na końcu jednego biegu schodów, następnie spocznika i kolejnego biegu jest sytuacja, gdy nie ma możliwości umieszczenia odpowiednich rozmiarów podestu. Na poniższej realizacji bieg po lewej stronie to schody dywanowe zakończone zabiegiem, który łączy się z podestem na betonowym półpiętrze. Ze spocznika można skierować się do pomieszczenia bądź na wyższe piętro po drewnianych schodach na beton.

schody drewniane z podestem i zabiegiem
Schody drewniane z zabiegiem i podestem.

Po więcej inspiracji zapraszamy do galerii naszych realizacji.