schody drewniane listwy wykończeniowe

SCHODY DREWNIANE LISTWY WYKOŃCZENIOWE

Schody drewniane listwy wykończeniowe i balustrady to nieodłączne elementy, które powinny być dopasowane stylistycznie. Mogą być wykonane z kilku materiałów, w wielu formach i wariantach kolorystycznych, które można zaaranżować z drewnem na stopniach. Po co i czy stosować listwy wykończeniowe oraz jak je dobrać, dowiecie się w poniższym wpisie.

Czy listwy wykończeniowe przy schodach są konieczne?

Listwy zastosowane przy schodach pełnią funkcje praktyczne, zabezpieczając ściany przed zabrudzeniem i umożliwiając właściwą pielęgnację stopni. Nie są one konieczne, ale ich obecność ułatwi utrzymanie schodów w czystości. Ponadto listwy stanowią estetyczne uzupełnienie i ozdobę.

schody na beton z drewnianą listwą wykończeniową
Schody drewniane z drewnianą listwą wykończeniową.

Listew wykończeniowych przy schodach najczęściej nie stosujemy w przypadku niektórych ażurowych schodów samonośnych, a także dla uzyskania nowoczesnego efektu przy schodach na beton. Schody półkowe czy dywanowe zwykle nie są uzupełniane o listwę wykończeniową ze względu na specyficzny efekt lewitowania schodów w przestrzeni klatki schodowej. Jeśli jednak obawiamy się o zabrudzenie ścian, można zastosować listwę ukrytą w ścianie, w tej samej kolorystyce co ściana. Alternatywą jest położenie tapety na ścianie łączącej się ze schodami, a także zastosowanie innych ciekawych efektów: betonu, kamienia czy drewna. Te warianty ułatwią utrzymanie ścian w czystości, zwłaszcza, jeśli po schodach przemieszczają się dzieci. Ponadto zniwelują widoczność ewentualnych uszkodzeń, które mogą powstać np. podczas wnoszenia większych przedmiotów po schodach.

schody drewniane dywanowe
Schody dywanowe bez listwy wykończeniowej

Listwy wykończeniowe niejednokrotnie wykorzystuje się w celu ukrycia oświetlenia. W nowoczesnych rozwiązaniach będą to taśmy LEDowe, a w tradycyjnych – lampy punktowe. Do każdej z opcji oświetlenia odpowiednia będzie inna listwa wykończeniowa.

Dzięki zastosowaniu listew o określonym profilu, można ozdobić schody drewniane, nadając im wyjątkowego stylu. O doborze listew piszemy w poniższym punkcie.

Schody drewniane – jakie listwy wykończeniowe wybrać?

Materiał na listwy wykończeniowe do schodów

Najczęściej listwy wykończeniowe przy schodach wykonujemy z:

  • litego drewna szlachetnego (np. dębu, jesionu czy drewna egzotycznego),
  • drewna iglastego fornirowanego dębem lub egzotykiem,
  • malowanego MDFu.
schody drewniane na beton ze szkłem
Wysoka blenda wykończeniowa z lakierowanego MDF.

Każdy z materiałów odznacza się nieco innymi cechami. Listwy z MDFu są gładkie, nie posiadają żadnej faktury. Są one pięknym detalem wnętrz nowoczesnych, glamour czy minimalistycznych. Z kolei listwy drewniane (lite i fornirowane) odznaczają się widoczną strukturą naturalnego drewna. Ten materiał listew doskonale sprawdza się przy schodach klasycznych, rustykalnych czy  boho.

lita listwa wykończeniowa
Lite, dębowe listwy wykończeniowe do schodów.

Forma i styl listew wykończeniowych do schodów

Kształt i kolor listew przy schodach powinien być podyktowany stylem stopni, a także wnętrza. Białe listwy przy stopniach w naturalnej barwie drewna podkreślają formę schodów. Listwy w tej samej kolorystyce co stopnie stanowią spójny komplet. Można także dopasować listwy pod kolor ściany.

Liczba dostępnych profili listew daje szerokie pole do popisu w aranżacji. Wykonujemy zarówno proste listwy o różnych promieniach zakrzywienia krawędzi, jak i pięknie stylizowane formy. Proste listwy o promieniu zakrzywienia R=3 oraz w wysokości 8cm to najczęściej wybierany produkt przez naszych Klientów. Fikuśne profile sprawdzą się we wnętrzach o przemyślanej stylizacji, np. glamour, art deco, angielskiej.

stylizowana listwa wykończeniowa do schodów
Biała, stylizowana listwa wykończeniowa z MDF.

Zapraszamy także na stronę Roble, gdzie znajdziecie wiele informacji o schodach drewnianych oraz inspirujących zdjęć z naszych realizacji.