aranżacja wnętrz zieleń

TRENDY WNĘTRZARSKIE 2020: BIOFILIA – ROŚLINY I PODŁOGI DREWNIANE!

Miłość do natury, ekologia, zieleń, podłogi drewniane i inne naturalne materiały to jedne z najważniejszych założeń biofilii –trendu w architekturze wnętrz, ale przede wszystkim stylu życia. Biophilic design pozwala na stworzenie estetycznej przestrzeni, w której szczególne miejsce znajdują rośliny, drewno, ekologiczne meble i dodatki. Jak przenieść ten piękny świat pełen natury do wnętrza?

Egzotyczne rośliny

Żywe rośliny, zwłaszcza te w odmianach egzotycznych jak palmy, bananowce, filodendrony, a także monstery czy fikusy. Piękne, duże okazy tych odmian nastroją wnętrze i sprawią, że stanie się bliższe naturalnemu otoczeniu. Ważne są także doniczki. Najlepiej wykorzystać wiklinowe kosze, donice ozdobione rafią, drewniane skrzynie.

nowoczesne wnętrze z roślinami i drewnianymi schodami
Zieleń w koszach, jodełka klasyczna i dębowe schody ze szkłem

Tapety z naturalnymi motywami

Jeśli w Waszym domu czy mieszkaniu brakuje miejsca na duże rośliny, warto zastanowić się nad wykorzystaniem tapety z motywem lasu, dżungli czy innego naturalnego krajobrazu. Dobrym pomysłem na niewielki fragment ściany jest też zastosowanie powtarzalnych wzorów liści czy kwiatów. Taka ozdoba wprowadzi wnętrze w świat przyrody bez koniecznie wygospodarowania dużej ilości miejsca.

Drewniane podłogi

W domu nawiązującym do natury nie może zabraknąć drewna! Wykończenie podłogi drewnianymi deskami lub parkietem nada pomieszczeniom ciepła, przytulnego nastroju i korzystnego mikroklimatu! Podobnie jak rośliny, drewno nawet po ścięciu i obróbce pozostaje materiałem higroskopijnym. Pochłania i oddaje do otoczenia nadmiar wilgoci, regulując tym samym wilgotność powietrza. Podłogi drewniane szczotkowane, z efektem piły, deski opalane czy bielone dają możliwość niemal nieograniczonej aranżacji wnętrz.

dębowe deski warstwowe
Podłoga drewniana i liście

Schody z drewna

Do podłóg z drewna można również idealnie dopasować drewniane schody samonośne, a także stopnie na beton. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tej samej kolorystyce i gatunku drewna wybrać także drzwi, parapety czy listwy.

Ekologiczne dodatki

Meble z drewna, lniane tkaniny, wełniane koce, stoliki z wikliny to dodatki, które powinny gościć we wnętrzu biophilic. Bardzo istotny jest jednak minimalizm, gdyż to przede wszystkim natura ma królować w domu, a my powinniśmy się czuć jak pośrodku lasu, otoczeni przyrodą. Zbędne są zatem liczne figurki, bibeloty i inne zbieracze kurzu.

Duże okna i szklane balustrady

W biofilicznym domu nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia, ale oczywiście naturalnego! By wpuścić do pomieszczeń jak najwięcej światła dziennego, koniecznie trzeba zastosować duże przeszklenia i świetliki. To szczególnie ważny element w salonie z widokiem na ogród. Światło zapewni roślinom wewnętrznym warunki do wzrostu i poprawi nastrój domownikom!

Skoro już mowa o szkle, warto wspomnieć, że sprawdza się ono także przy schodach drewnianych. Balustrady szklane pozwalają na doświetlenie schodów i klatki schodowej, a dodatkowo eksponują piękno drewnianych stopni.

balustrada szklana w nowoczesmym wnętrzu
Szklana balustrada wtapiana w stopnie

Drewno na ścianie

Modnym elementem dekoracyjnym, wpisującym się w klimat biophilic, są ściany z drewna. Można wykonać je z drewnianych desek, węższych kantówek, a nawet jodełki francuskiej czy fikuśnych elementów drewnianych jak pentagony. Ściana w tym wykończeniu może stanowić również kontynuację podłogi drewnianej.

Ściana z mchu

Naturalny mech chrobotek na ścianie to niezwykły zielony akcent. Co ciekawe, jest on niezwykle prosty „w obsłudze”. Wystarczy zachować odpowiednią wilgotność w powietrzu, by cieszyć się jego elastyczną, miękką w dotyku strukturą i żywym kolorem. Zielona ściana to także alternatywa dla tych, którzy nie mają miejsca ani czasu na hodowanie roślin doniczkowych. Takie ściany stworzyliśmy na naszej ekspozycji w showroomie w Krakowie i na targach 4DD 2020. Klienci są zachwyceni tym produktem.

ściana z mchu i ściana z drewna
Mech i jodełka na ścianie w showroomie Roble w Krakowie