drewniana balustrada białe tralki

BALUSTRADY DREWNIANE – TYPY I INSPIRACJE

Przy schodach drewnianych wciąż bardzo często spotykamy balustrady również wykonane z drewna. Choć balustrada drewniana kojarzy się przede wszystkim z tradycyjnym bądź rustykalnym stylem, istnieje wiele sposobów wykorzystania drewna do stworzenia unikalnych balustrad dopasowanych do wielu aranżacji wnętrz. Poniżej przedstawimy kilka typów balustrad wykonywanych z drewna, które z pewnością zainspirują Was do własnej konfiguracji.

Balustrady drewniane klasyczne

W klasycznych wnętrzach perfekcyjnie prezentują się proste tralki drewniane o kwadratowym lub okrągłym przekroju. Wypełnieniem pomiędzy słupkami utrzymującymi konstrukcję balustrady mogą być nie tylko typowe pionowe tralki rozstawione w równych odległościach, ale także poziome elementy, które będą wiodły równolegle do biegu schodów. W zależności od tego, czy balustrada ma być delikatna, subtelna czy  też bardziej masywna, analogicznie dobrze zastosować wąską, obłą poręcz z łukami i zagięciami na zabiegach oraz zmianach kierunkach biegów schodów lub kanciasty, solidny pochwyt z kątami prostymi na „zakrętach”.

klasyczne drewniane balustrady

Balustrady drewniane rustykalne

Monumentalne słupki bazowe balustrady będą pasowały do wnętrza rustykalnego. Typowe dla pomieszczeń w stylu „farmhouse” będą balustrady przypominające ogrodzenie krzyżowe zagrody dla zwierząt. Zachowanie naturalnego koloru drewna zapewni odpowiedni nastrój wiejskiej sielanki.

rustykalne balustrady drewniane

Balustrady drewniane kolonialne

Styl kolonialny skłania do stworzenia schodów o charakterze dostojnym i wyrazistym. Tutaj schody muszą zwracać na siebie uwagę, a balustrada będzie kluczem do osiągnięcia tej koncepcji. Rzeźbione słupki bazowe oraz tralki lub zagięty w fikuśny sposób pochwyt wprowadzą kolonialną aurę. Bardzo często słupki bazowe i poręcze zostawiamy w naturalnej barwie drewna, a tralki oraz policzki schodów malujemy na biało.

kolonialne barierki z drewna

Balustrady drewniane nowoczesne

Kojarzące się zwykle z tradycyjnym stylem balustrady drewniane można z łatwością dopasować także do nowoczesnych domów. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie kurtynowej balustrady drewnianej, w której pomiędzy smukłymi słupkami bazowymi wykorzystane będą ażurowe wzory.

Nietypową wersją balustrady będzie modernistyczny projekt pionowych elementów długich od początku biegu schodów na parterze aż do ich końca lub nawet kolejnego stropu na piętrze. To niezwykłe zabezpieczenie schodów może stać się doskonałą dekoracją nowoczesnego wnętrza.

nowoczesne balustrady drewniane

Balustrady rzeźbione w drewnie

Niejednokrotnie wręcz enigmatyczne obrazy prezentują rzeźbione balustrady drewniane. Ten typ balustrady to wariacja dla najbardziej wymagających, tworzona w oparciu o artystyczny, kreatywny pomysł. Realizacja takiego projektu wymaga od rzeźbiarza wielkiego talentu i perfekcjonizmu. Rzeźbione balustrady najczęściej wykonuje się w egzotycznych gatunkach drewna, łatwych do obróbki, ale trwałych i o pięknej, naturalnej kolorystyce.

balustrady rzeźbione w drewnie

A Wy jakie balustrady wybraliście do Waszych schodów? Z przyjemnością je zrealizujemy! Zapraszamy na www.roble.eu/kontakt, gdzie znajdziecie formularz kontaktowy, za pomocą którego możecie przesłać zapytanie ofertowe.