podłoga dębowa drewniana

SZEROKOŚĆ DESEK PODŁOGOWYCH – JAKIE MA ZNACZENIE?

Podłogi drewniane można wyprodukować w wielu szerokościach. Choć ten wymiar nie wpływa na walory użytkowe, jest istotny pod względem estetyki. Wybierając wymiary podłogi do Waszego domu lub mieszkania, warto uwzględnić wielkość pomieszczenia, jego kształt, a także styl aranżacji wnętrza. W bardzo ogólnej charakterystyce można sklasyfikować trzy typy desek z drewna: wąskie, standardowe oraz szerokie. Każdy z nich nada inny efekt wizualny.

Wąskie podłogi drewniane

Drewniane podłogi w szerokości od 70mm do 100mm to zazwyczaj klepki parkietowe, jodełki bądź węższe deski lite. Dzięki wąskim deskom podłogowym mały pokój może wyglądać i wydawać się większy i dłuższy. Ponadto klepki o niewielkich szerokościach ułożone w regularny parkiet bądź wzór klasycznej jodełki mogą również pomóc w nadaniu wnętrzu tradycyjnego i formalnego wyglądu. W korytarzach i strefach wejściowych pięknie prezentuje się także jodełka francuska. Zapewni dekoracyjny akcent małemu pomieszczeniu bez „zabierania” i tak już ograniczonej przestrzeni.

parkiety i jodełki drewniane

Podłogi o standardowych szerokościach

Szerokości w granicach 120mm do 180mm dedykowane są zwykle standardowym deskom. Jodełka francuska o szerokości 12cm będzie prezentować się zjawiskowo. Dla porównania typowe parkiety występują w szerokościach 7cm, a proste deski podłogowe o szerokości 18cm to najczęstszy wybór naszych klientów. W Roble deski podłogowe w szer. 180mm produkujemy w długościach do ponad 2m i takie gabaryty drewnianej podłogi sprawdzają się w niemal każdym pomieszczeniu. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie desek. By uzyskać optycznie szersze wnętrze, podłogę najlepiej układać w poprzek, a w celu wydłużenia pokoju, deski powinny zostać zamontowane wzdłuż najkrótszej ściany.

Ponadprzeciętne gabaryty podłóg drewnianych

Przestronne, duże salony, antresole bądź jadalnie warto ozdobić deskami w szerokości ponad 200mm. Szeroka podłoga pomoże stworzyć nowoczesną i stylową atmosferę wnętrza. Większe gabaryty desek przede wszystkim pozwalają w pełni „docenić” walory estetyczne pięknej, drewnianej podłogi. Desek w szerokościach ponad 20cm oczywiście nie wykonuje się przy zachowaniu niewielkich długości. Szerokie deski podłogowe produkuje się w równie ponadprzeciętnych długościach, nawet do 9m (o czym pisaliśmy tutaj: Kolekcja Long). Takie wymiary można osiągnąć dzięki zastosowaniu budowy warstwowej. Lita podłoga jest zbyt mało stabilna wymiarowo i na znacznych długościach praca drewna wywołana zmianami temperatury oraz wilgotności byłaby widoczna.

szerokie podłogi drewniane

Niezależnie jednak od powyższych inspiracji, wybór szerokości drewnianej podłogi zależy ostatecznie od osobistych preferencji i zasobności portfela. Przed podjęciem decyzji polecamy odwiedzić showroom Roble w Krakowie. Można tam zobaczyć podłogi w różnych gabarytach bądź wypożyczyć ekspozytor z desek podłogowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji wartoobejrzeć „podłogę” w zaciszu własnego domu oraz w pomieszczeniu, w którym ma zostać zainstalowana. Zapraszamy do kontaktu na www.roble.eu/kontakt i umówienie spotkania. 🙂