produkcja podłogi warstwowej

JAK POWSTAJE PODŁOGA WARSTWOWA?

Podłogi warstwowe są obecnie najpopularniejszym wyborem wśród naszych klientów do tego stopnia, że pokrywają ponad 90% zamówień. Warstwowa konstrukcja podłogi jest stosowana zarówno w przypadku długich i szerokich desek, jak i niewielkich klepek, parkietów czy jodełek.

Aby lepiej poznać zalety podłogi warstwowej, warto skupić się na etapach jej produkcji. Jak tworzymy drewniane podłogi warstwowe? Dowiecie się poniżej!

Z definicji, podłoga inżynieryjna (spolszczenie od angielskiej nazwy engineered wood flooring) składa się z co najmniej dwóch sklejonych ze sobą warstw drewna. Najczęściej do produkcji warstwowych desek używa się cienkiej warstwy (lameli) szlachetnego drewna związanego ze sklejką wykonaną z tańszego drewna.

W Roble używamy sklejki brzozowej, która jest najbardziej stabilna spośród dostępnych na rynku sklejek. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie grubość oraz stabilność spodniej warstwy podłogi inżynieryjnej w głównej mierze stanowi o jej trwałości. Warstwa ta jest odpowiedzialna za przyjmowanie naprężeń wywieranych na podłogę, a także minimalizację pracy drewna pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Zatem im lepszej jakości sklejka jest zastosowana w desce warstwowej, tym podłoga bardziej trwała.

Etap I – Przygotowanie warstw

W pierwszym etapie przygotowujemy odpowiednich wymiarów sklejkę (będącą połączeniem kilku do kilkunastu warstw drewna klejonych krzyżowo) oraz obłogu. Sklejkę docinamy maszynowo do odpowiedniej szerokości i długości, a tarcicę dębu bądź innego szlachetnego drewna wprowadzamy do odpowiednio zsynchronizowanego urządzenia, które wycina odpowiednich wymiarów obłóg.

wycinanie obłogu z tarcicy

Etap II – Łączenie warstw

Na docięty element sklejki brzozowej nakładamy specjalny wodoodporny klej, do którego przyklejamy obłóg z drewna szlachetnego. Następnie kilkanaście w ten sam sposób utworzonych drewnianych desek trafia do prasy. Pod bardzo wysokim ciśnieniem przez około godzinę.

prasowanie desek pod ciśnieniem

Etap III – Obróbka deski

Na tym etapie przystępujemy do obróbki podłogi, dzięki której otrzymamy system łączenia poszczególnych desek oraz ewentualne fazki na krawędziach. Deski umieszczamy w maszynie, która jednocześnie na bocznych jej fragmentach tworzy tzw. pióro oraz wpust, a górne krawędzie obłogu podcina pod wybranym kątem, formując fazki.

produkcja deski drewnianej - tworzenie pióro i wpust

Etap IV – Finalne wykończenie powierzchni

Ostatni etap produkcji podłogi warstwowej sprowadza się do ewentualnej modyfikacji powierzchni wierzchniej warstwy drewna i jej wykończenia środkiem ochronnym. W standardzie modyfikujemy powierzchnię deski wprowadzając ją do urządzenia, które „szczotkuje” warstwę drewna, tworząc swoistą strukturę. Sęki obecne w klasie rustykalnej i antycznej wypełniamy specjalną szpachlą w kolorze danego drewna lub innej wybranej kolorystyce. Efektami na drewnie, jakie wykonujemy na tym etapie są także opalanie, bielenie, struktura piły i wiele innych ciekawych implikacji dostępnych w naszej ofercie. Finalnie, za pomocą maszyn, nakładamy lakier bądź twardy wosk olejny na powierzchnię desek, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia (nakładanie substancji wykończeniowej powtarzamy nawet kilkukrotnie, w zależności od użytego środka).

szczotkowanie powierzchni drewnianej podłogi

Ten proces produkcji pozwala nam na uzyskanie podłogi wysokiej jakości i sprawne realizowanie Waszych zamówień! 🙂