drewniana podłoga bielona

JAK USUNĄĆ PLAMY Z DREWNIANEJ PODŁOGI LUB SCHODÓW?

Podczas prac wykończeniowych i remontowych mają czasem miejsca zdarzenia losowe, podczas których drewniana podłoga, listwy przypodłogowe czy stopnie schodów mogą ucierpieć. Plamy na drewnie z farby, oleju czy innych substancji trudnych do usunięcia mogą oszpecić wystrój wnętrza, a próba pozbycia się ich nieodpowiednimi środkami może doprowadzić do zniszczenia powierzchni podłogi, listew lub schodów. Warto zatem znać sposoby na prawidłowe wyeliminowanie nieestetycznych zabrudzeń.

Usuwanie plam zaschniętej farby

Aby wykorzystać odpowiednią metodę usuwania plamy z farby, należy ustalić jakiego typu jest to farba. Zabrudzenia z farby wodnej (lateksowej, akrylowej, winylowej), które są rozpuszczalne w wodzie, można usunąć za pomocą ściereczki zwilżonej wodą wymieszaną z mydłem (warto do plamy najpierw przyłożyć zwilżoną ściereczkę i nasączyć plamę, a po kilku minutach spróbować ją usunąć – powtarzać czynności aż do skutku). W przypadku uporczywych plam, można użyć gorącej wody, której wyższa temperatura pomoże rozpuścić farbę. Namaczając plamę i starając się ją usunąć należy robić to tylko punktowo, by nie narażać drewna na bezpośrednie działanie wody.

Farby rozpuszczalnikowe, czyli silikonowe oraz alkidowe, nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego zabrudzenia z nich powstałe są trudne do usunięcia. Jeśli nie uda się usunąć plamy zanim zaschnie, sposobem na jej eliminację będą inwazyjne metody:

Krok 1 Za pomocą drewnianej/plastikowej szpatułki lub krawędzi karty kredytowej, spróbuj delikatnie usunąć farbę. Unikaj używania ostrych przedmiotów, które mogą uszkodzić drewno, a do szczelin użyj wykałaczki. Być może ten krok wystarczy do pozbycia się plam, a jeśli nie będzie to wystarczająco skuteczna metoda, trzeba postępować zgodnie z krokiem 2.

Krok 2 Przygotuj roztwór z: ¼ szklanki soku z cytryny i ¾ szklanki denaturatu. Powstałą mieszaninę nałóż na białą tkaninę i porządnie nawilż plamę z farby. Za pomocą szczoteczki do zębów lub innej szczotki z miękkim włosiem potrzyj zwilżone miejsce i wytrzyj plamę. Powtarzaj ten proces, aż farba lateksowa zostanie usunięta. Zamiast roztworu z cytryny i denaturatu, można zastosować nadtlenek wodoru, który należy nałożyć miejscowo na plamę na 6h i po tym czasie usunąć.

Niestety, jako że powierzchnie drewnianej podłogi czy schodów to także nierozpuszczalne w wodzie substancje, które można usunąć za pomocą rozpuszczalników, warstwa lakieru lub oleju zostanie usunięta przy okazji likwidacji plamy z farby silikonowej/alkidowej. Wówczas w lepszej sytuacji będą posiadacze drewna olejowanego, którzy mogą punktowo uzupełnić ubytki. W przypadku lakierowanej podłogi lub schodów, trzeba będzie zdecydować się na cyklinowanie i ponowne lakierowanie większego fragmentu bądź całości powierzchni.

podłoga dębowa

Usuwanie plam z wina, atramentu i innych zabrudzeń

Pozbywanie się plam z drewnianej powierzchni wymaga ostrożności, gdyż niewiele środków, które radzą sobie z uporczywymi zabrudzeniami, może być użyta do mycia drewna. Jak poradzić sobie z „domowymi” plamami? W poniższej tabelce znajdziecie sposoby na najbardziej powszechne zanieczyszczenia.

RODZAJ ZABRUDZENIA

SPOSÓB NA USUNIĘCIE

plamy z owoców, soków, piwa, wina, mleka, śmietanyumycie przy pomocy ściereczki nasączonej wodą z płynem do mycia naczyń
plamy z alkoholu, uporczywe plamy ze słodkich napojównałożenie na plamę ostudzonego wywaru z kawy parzonej oraz delikatne wytarcie
plamy krwiumycie przy pomocy zimnej wody
plamy z atramentu lub ślady ołówkazastosowanie spirytusu na plamę
ślady z woskuprzyłożenie do wosku woreczka plastikowego wypełnionego kostkami lodu, po kilku minutach delikatne zeskrobanie wosku plastikową lub drewnianą szpatułką (ewentualnie kartą kredytową), a pozostałości do usunięcia za pomocą wody z mydłem
tłuste zabrudzenia (plamy z czekolady, oleju), plamy z pasty do butów, ślady obcasówusunięcie plam przy pomocy ściereczki nasączonej benzyną ekstrakcyjną

Mamy nadzieję, że powyższe porady będą dla Was pomocne, a Wasze drewniane powierzchnie wolne od zabrudzeń! 🙂