obrazek tytułowy podłogi drewniane

SĘKI, BIELE, BŁYSZCZE W PODŁODZE DREWNIANEJ – CZYM SĄ I JAK JE ROZPOZNAĆ?

Drewno wykorzystywane na podłogi drewniane może pochodzić z różnych źródeł i partii, co przekłada się na jakość, a na efekt wizualny finalnego produktu wpływa  przede wszystkim selekcja drewna. Jakiś czas temu pisaliśmy o klasyfikacji naszych podłóg drewnianych, a dziś chcielibyśmy dokładnie wyjaśnić z jakimi cechami drewna można spotkać się w deskach podłogowych i parkietach.

W podłogach drewnianych, zarówno warstwowych, jak i litych, dopuszczalne są naturalnie występujące niedoskonałości w gatunku danego drewna. Każdy gatunek odznacza się inną strukturą i kolorystyką, zatem poszczególne cechy drewna będą prezentowały się nieco inaczej. W naszych podłogach wady drewna nie mają wpływu na jakość drewnianych desek czy parkietów. Są one wyselekcjonowane i zabezpieczone w taki sposób, by sęki i pęknięcia nadawały jedynie walorów estetycznych. Poniżej dowiecie się czym charakteryzuje się większość liściastych drzew krajowych (jak dąb, jesion).

Sęki

Czym są sęki? Sęki powstają w miejscu na pniu drzewa, w którym rosły gałęzie i zostały usunięte lub obumarły. Pozostałości po gałęziach możemy podzielić według kilku kategorii, m.in. na sęki otwarte (widoczne na powierzchni drewna okrągłego) i ślepe (nie są widoczne na pierwszy rzut oka na pniu drzewa, objawiają się w postaci charakterystycznych guzków i innych deformacji kory). Ponadto sęki mogą być jasne lub ciemne, zdrowe lub zepsute, zrośnięte i niezrośnięte, w kategorii kształtów m.in. owalne, podłużne, okrągłe, a w kwestii wielkości: szpilkowe (do 3mm), perłowe (4-7mm), ołówkowe (7-10mm), małe (11-25mm), średnie (26-40mm) oraz duże (powyżej 40mm). Klasyfikacja sęków jest zatem bardzo szeroka, a w podłogach drewnianych Roble te sęki, które mogłyby wpływać na wytrzymałość mechaniczną podłogi, nie są dopuszczalne.

W naszych deskach możecie spotkać sęki zdrowe, zrośnięte, czarne lub jasne, a także sęki otwarte, wypadające wypełnione szpachlą lub żywicą i w różnych wielkościach, w zależności od klasy drewna.

sęki na dębowych deskach podłogowych

 

Biele

Biel to obszar pnia, w którym odbywa przewodzenie wody z solami mineralnymi i gromadzenie substancji zapasowych. W przekroju poprzecznym pnia biel jest widoczny jako jaśniejszy pierścień na obwodzie.

biel na jesionowych deskach podłogowych

Błyszcze

Błyszcz to skupione promienie rdzeniowe, które w deskach podłogowych objawiają się jako jasne, połyskujące fragmenty na powierzchni drewna. Błyszcz mieni się w świetle, nadając podłodze pięknego zdobienia.

błyszcze w drewnie dębowym

Pęknięcia i ślady rdzenia

Pęknięcia występują, gdy w drewnie zostaną przekroczone wytrzymałości na rozciąganie lub ściskanie, na skutek czego następuje przerwanie włókien drzewnych. Z kolei rdzeń to środek pnia, najwcześniej powstałe słoje. W antycznej klasie, pęknięcia mogą być wypełnione np. czarną szpachlą, tworząc niezwykły efekt wizualny.

pęknięcia na dębowych deskach podłogowych

Mamy nadzieję, że będziecie wiedzieli jak rozpoznać podstawowe charakterystyczne cechy w drewnianych podłogach 🙂