podłogi drewniane i kleje na inwestycji przed montażem

JAKIE WARUNKI NALEŻY SPEŁNIĆ W POMIESZCZENIACH PRZED I PO MONTAŻU DREWNA?

Nie bez powodu zawsze powtarzamy Wam, że drewno jest materiałem naturalnym i reaguje na zmianę warunków atmosferycznych. Tak jak rośliny wymagają zachowania odpowiednich parametrów temperatury i wilgotności, tak i drzewo nawet po ścięciu lubi stabilne warunki otoczenia. Na etapie budowy domu i wykańczania mieszkania, warto uwzględnić w harmonogramie wymagania drewna. Jakich zasad należy przestrzegać?

  1. Przed montażem drewna należy zakończyć etap prac mokrych.

Prace mokre to nic innego jak przygotowanie wylewki, tynkowanie ścian oraz klejenie płytek. Podczas tych czynności w pomieszczeniach panuje wzmożona wilgotność, co nie służy drewnianym elementom wykończenia wnętrz. Drewno w „mokrych” warunkach chłonie wodę i parę, by oddać ją w czasie suchych okoliczności, a przez to ulega deformacji.

Kluczowym etapem przed montażem podłóg oraz schodów na nowych inwestycjach jest zatem odpowiednie przygotowanie wylewek. Jastrych musi osiągnąć wilgotność nie przekraczająca 2% w przypadku podłoży cementowych i 0,5% dla anhydrytowych. Należy uzbroić się w cierpliwość, bo standardowy beton o grubości 12cm może schnąć nawet do 4 miesięcy.

Jeśli podłoże jest gotowe, drewniane deski, parkiet lub schody możemy zamontować dopiero po ukończeniu prac mokrych, jednak najlepiej przed ostatnim malowaniem, gdyż istnieje ryzyko, że podczas nakładania gruntów, układania desek, ściany zostaną lekko zabrudzone.

  1. Przed montażem drewna należy utrzymywać w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.

Istotnymi parametrami są również wilgotność oraz temperatura powietrza, które powinny wynosić  odpowiednio 45% – 65% oraz 18oC – 22oC. Są to oczywiście warunki idealne, które niejednokrotnie ciężko spełnić bądź utrzymać na stałym poziomie, jednak warto starać się zbliżyć do tych wytycznych, by zachować doskonałą jakość drewnianych elementów wykończenia wnętrz.

W przypadku nieodpowiednich parametrów powietrza, podobnie jak przy mokrej wylewce, istnieje duże ryzyko tzw. łódkowania się desek, pojawienia się szczelin pomiędzy nimi lub odchodzenia podłogi od wylewki, w konsekwencji czego pojawia się charakterystyczny stukot przy chodzeniu.

kompilacja zdjęć z montaży schodów i podłóg drewnianych

  1. Po montażu drewna należy utrzymywać odpowiednie warunki otoczenia.

We wnętrzach z drewnem nigdy nie należy zapominać o zachowaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności z punktu 2, a także zwracać uwagę na to, by nie dochodziło do długotrwałego zalania powierzchni podłóg czy schodów. W razie ewentualnego zachlapania, warto jak najszybciej usunąć mokrą plamę za pomocą czystej ściereczki.

  1. Drewno należy odpowiednio pielęgnować

Pielęgnacja drewnianych powierzchni to bardzo ważny zbieg, który pozwoli na „zatrzymanie czasu” i zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników zewnętrznych. Należy przestrzegać kilku prostych zaleceń:

  • usuwanie kurzu powinno być wykonane na sucho lub w miarę potrzeb na mokro z lekko wilgotną ścierką lub za pomocą zwilżonego mopa,
  • do pielęgnacji drewnianych powierzchni stosować tylko środki przeznaczone do drewna,
  • zabrudzenia na drewnianych powierzchniach należy usuwać jak najszybciej po ich powstaniu oraz regularnie systematycznie kurz,
  • nie należy używać mopów bardzo mokrych oraz parowych,
  • powierzchnie olejowane należy regularnie konserwować.

Trzymając się powyższych wytycznych, będziecie mogli cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych podłóg i schodów przez długie lata nie tylko Wy, ale i kolejne pokolenia J. A jeśli właśnie wykańczacie swoje wnętrza, zapraszamy na naszą stronę!