Dwaj mężczyźni układający parkiet drewniany

JAK PRZEBIEGA MONTAŻ SUROWEJ PODŁOGI DREWNIANEJ?

Jeśli właśnie stanęliście przed zadaniem wyboru drewnianej podłogi z pewnością zastanawiacie się jak długo trwa jej montaż i jakie są kolejne jego etapy. W przypadku desek bądź klepek warstwowych wykończonych olejem lub lakierem, instalacja ogranicza się do transportu na inwestycję finalnego produktu i przyklejenia go do wylewki, a właściwie tuż po montażu podłoga jest gotowa do użytkowania. Inaczej jednak postępujemy z podłogą, która jest montowana w postaci surowej. Jesteście ciekawi co Was czeka, gdy zdecydujecie się na surowe, lite deski? Wszystko wyjaśnimy Wam poniżej!

Z jakich etapów składa się montaż litej, surowej podłogi?

Lite, surowe deski i parkiety wymagają wykonania kilku niezbędnych etapów, by uzyskały odpowiednią stabilność i trwałość, a należą do nich:

  1. Transport podłogi na miejsce inwestycji (gdzie zostały zachowane odpowiednie warunki – o tym już w kolejnym wpisie!),
  2. Gruntowanie wylewki,
  3. Klejenie surowych klepek na dwuskładnikowym kleju poliuretanowym,,
  4. Przerwa w pracach na ok. 2 tygodnie w celu osiągnięcia przez drewno odpowiedniej wilgotności i całkowitego związania kleju,
  5. Cyklinowanie powierzchni,
  6. „Szpachlowanie” – specjalny preparat nakłada się na surowe klepki, by wypełnić szczeliny w drewnie i tym samym dodatkowo utwardzić podłogę,
  7. Polerowanie i odkurzanie,
  8. Olejowanie/lakierowanie.

Etapy montażu drewnianego parkietu

Ile trwają prace związane z montażem surowej podłogi?

W przypadku litych desek lub klepek warto przetransportować je na miejsce inwestycji 1-2 tygodni przed montażem, by uzyskały właściwą wilgotność.  Nie jest to jednak koniecznie, gdy w miejscu montażu odpowiednie parametry temperatury i wilgotności powietrza oraz wylewki zostały osiągnięte.

Klejenie podłogi do wylewki standardowo obejmuje do 40m2 dziennie. Zwykle zatem drewnianą podłogę w mieszkaniu średniej wielkości lub na jednym piętrze domu jednorodzinnego będziemy mieć gotową w ciągu jednego dnia.

Następnie ma miejsce wspomniana wyżej przerwa w pracach, która powinna trwać od 1 tygodnia nawet do 3 tygodni, w zależności od temperatury i wilgotności panujących w pomieszczeniach. Pauza ta jest bardzo istotna, gdyż całkowite związanie kleju, na którym zostały przymocowane klepki/deski, jest warunkiem koniecznym przed wejściem na „parkiet” ciężkiej cykliniarki.

Cyklinowanie, szpachlowanie i polerowanie, zależnie od metrażu, trwa od kilku godzin do 3 dni, natomiast ostatni etap, związany z zabezpieczaniem powierzchni, jest uwarunkowany wyborem nawierzchni. Stosowany przez Roble twardy wosk olejny wchłania się w przeciągu 24 godzin, a lakier schnie w ok. 2 dni. Zwykle nakładamy 2 warstwy oleju/lakieru.

Kiedy warto rozważyć opcję montażu podłogi surowej?

Lite, surowe deski i parkiety warto zastosować wszędzie tam, gdzie podłoga będzie narażona na znaczne zużycie i obciążenia. Będą to przede wszystkim miejsca użyteczności publicznej, sale taneczne, bankietowe, restauracje czy hale sportowe. Zastosowanie tego typu podłogi zapewni odpowiednią jej trwałość i stabilność, dzięki dokładnemu wypełnieniu szczelin. Ponadto podłoga „na gładko”, bez fazowań na krawędziach, to rozsądny wybór, gdy po parkiecie będą chodzić kobiety w szpilkach. Do pomieszczeń szczególnie narażonych na zniszczenie można rozważyć dobór twardych, egzotycznych gatunków drewna, takich jak merbau, doussie czy jatoba.

A już w kolejnym wpisie opowiemy Wam o warunkach, jakie muszą być spełnione przed montażem drewnianych elementów wykończenia wnętrz, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą litych podłóg!