5 NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ O PODŁOGĘ WARSTWOWĄ

  1. Z czego wykonana jest podłoga warstwowa?

Podłogi warstwowe najczęściej składają się z dwóch zasadniczych warstw: wierzchniej z litego drewna szlachetnego oraz podkładu w formie sklejki. Wybierając tego typu deski należy zwrócić uwagę przede wszystkim na grubość obłogu z litego drewna, której wartość, w zależności od producenta, waha się od 2 do 6mm (Roble oferuje 4mm lub 6mm).

Ważnym aspektem jest także materiał, z jakiego wykonana została sklejka. W szczególności stosowane są trzy gatunki drewna: sosna, świerk lub brzoza. Lamele z drewna są układane w sposób krzyżowy i zaprasowane, by utworzyć stabilny produkt. W tym miejscu warto przeanalizować ich właściwości:

  • Twardość wg Janki: świerk 28MPa, sosna 28-30MPa, brzoza 48MPa,
  • Gęstość: świerk 0,47 kg/m3, sosna 0,55 kg/m3, brzoza 0,65 kg/m3,
  • Paczenie się: sosna 4-5%, świerk 3-4%, brzoza 2-3%.

Powyższe parametry jednoznacznie wskazują, iż najlepszym wyborem będzie brzoza i takie rozwiązanie proponuje Roble.

Nie należy mylić podłóg warstwowych z podłogami laminowanymi. W tym ostatnim przypadku do naśladowania wyglądu prawdziwego drewna używa się materiałów syntetycznych, żywicy melaminowej, płyt pilśniowych i innych sztucznych materiałów.

  1. Na jak długo wystarcza podłoga warstwowa?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, podłogi warstwowe mogą być odnawiane (np. poprzez cyklinowanie) nawet do kilku razy, w zależności od grubości wierzchniej warstwy litego drewna. Taką podłogę z powodzeniem będzie można użytkować kilkadziesiąt lat, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana.

Jeśli zależy Wam na wyjątkowej trwałości podłogi warstwowej, warto przemyśleć wybór twardych gatunków drewna (więcej na ten temat tutaj: właściwości gatunków drewna).

  1. Czy można cyklinować podłogę warstwową?

Jeśli wystąpią powierzchniowe zarysowania i uszkodzenia podłogi, przy wyborze deski, w której litego drewna będzie 4mm, możecie liczyć na ok. 2 cyklinowania, z kolei 6mm warstwy wierzchniej daje możliwość do 3-4 odnowień. W praktyce oznacza to, że podłogi warstwowe również mogą wystarczyć na co najmniej 20-30lat, a prawidłowo pielęgnowane, z 6mm warstwą litego, twardego drewna z powodzeniem wytrwają nawet i 50lat.

  1. Czy podłoga lita jest lepsza od warstwowej?

W tej kwestii można się nawet pokusić o stwierdzenie, że to podłogi warstwowe są lepsze od litych. To dlatego, że deska warstwowa dzięki swej budowie (krzyżowemu ułożeniu poszczególnych lameli w sklejce) jest znacznie bardziej stabilna wymiarowo od litej, a co za tym idzie – nadaje się pod ogrzewanie podłogowe, lepiej sprawdza się w miejscach o większej wilgotności i jest mniej podatna na odkształcenia.

Wbrew pozorom, podłogi litej nie da się wycyklinować dwukrotnie więcej co warstwowej, a to z uwagi na fakt, iż ograniczenie stanowi pióro i wpust, które znajdują się w połowie deski i w przypadku odnawiania należy brać pod uwagę powierzchnię użytkową. W desce litej (w zależności od grubości całkowitej) będzie jej od 5 do 7mm, co daje 3-4 cyklinowań, podobnie jak przy opcji deski warstwowej z 6mm warstwą litego drewna.

  1. Czy cena podłogi warstwowej jest niższa od litej?

Cena podłogi warstwowej jest zbliżona do ceny podłogi litej. Za kwotą, jaką należy zapłacić za deskę warstwową kryje się nie tylko wartość materiału (która sumarycznie byłaby niższa niż w przypadku litego drewna), ale przede wszystkim technologia, umożliwiająca stworzenie stabilnej wymiarowo sklejki.

W kolejnych cyklach FAQ wskażemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące m.in. pielęgnacji podłóg 🙂