tarasy drewniane

KONSERWACJA TARASU PRZED ZIMĄ

Taras drewniany jest naturalną ozdobą ogrodu i domu, jednak by zachować jego nienaganny wygląd na lata, należy systematycznie o niego dbać.

Najlepiej przeprowadzać konserwację po sezonie letnim – przed zimą oraz wiosną. Trzeba pamiętać, aby pielęgnację zastosować podczas ciepłych dni, gdy temperatura sięga powyżej 10oC. Idealnym momentem na przygotowanie tarasu drewnianego na zimę będzie zatem październik/listopad, o ile pogoda dopisze.

Drewniane deski tarasowe powinny zostać najpierw dokładnie oczyszczone, np. za pomocą myjki ciśnieniowej i wody, a przy mocniejszych zabrudzeniach można użyć szczotki. Gdy taras wyschnie, kolejnym etapem będzie olejowanie.

Nałożenie oleju należy przeprowadzić używając szerokiego pędzla z włosiem, zarówno w przypadku desek gładkich, jak i ryflowanych. Istotne jest, by nie nakładać zbyt grubej warstwy oleju (jedynie w takiej ilości, która pozwoli na pokrycie całej powierzchni deski). Jeśli po około 15 minutach, na powierzchni gładkich desek zauważymy plamy niewchłoniętego oleju, należy usunąć nadmiar, aby nie pozostały ciemniejsze smugi. W wypadku desek ryflowanych, nadmiar oleju pozostały w szczelinach należy usunąć przed upływem godziny.

W zależności od zaleceń producenta danego oleju, wystarczy nałożyć tylko jedną warstwę oleju lub powtórzyć olejowanie po upływie 12 godzin lub doby.

Warto również zwrócić uwagę, czy dany olej/impregnat nadaje się zarówno do drewna egzotycznego, jak i krajowego, ewentualnie dobrać preparat odpowiedni dla gatunku drewna, z którego wykonane są Wasze deski tarasowe.