SZEROKIE CZY WĄSKIE DESKI DREWNIANE – JAKIE WYBRAĆ?

Wybór desek podłogowych nie należy do najprostszych, ale nie tylko kolorystyka, klasyfikacja drewna czy grubość ma znaczenie. Jednym z ważniejszych parametrów jest także szerokość pojedynczej deski, gdyż ma ona szczególny wpływ na kształtowanie przestrzeni. Aby podjąć najwłaściwszą decyzję, oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze między wąskimi i szerokimi deskami.

Metraż wnętrza

Wielkość wnętrza w dużej mierze determinuje wybór szerokości desek podłogowych, gdyż ma ona naprawdę istotny wpływ na wrażenie przestrzeni. Szerokie deski mogą sprawić, że przestrzeń będzie wydawała się mniejsza i bardziej intymna, a wąskie deski powiększą optycznie pomieszczenie, zwłaszcza, gdy będą wyraźnie od siebie oddzielone np. poprzez frezowanie na krawędziach.

W teorii zatem dobrym wyborem do dużego pomieszczenia będą szerokie deski, a do małego – wąskie. Z drugiej strony szersze deski mogą nadawać małym wnętrzom schludnego, bardziej minimalistycznego klimatu. Sposób ułożenia desek będzie decydował o wrażeniu optycznym danego wnętrza – aby je wydłużyć, należy układać deski równolegle do dłuższej ściany, natomiast prostopadłe ułożenie spowoduje jego wizualne poszerzenie.

Walory estetyczne

Wąskie deski są zwykle kojarzone z bardziej formalnym otoczeniem, być może dlatego, że są popularnym wyborem w szkołach i innych podobnych budynkach publicznych. Z kolei szersze deski są często uważane za bardziej rustykalne i rodzinne, dzięki czemu przestrzeń może wydawać się bardziej ciepła i przyjazna.

Wybierając drewno o ciekawym usłojeniu czy kolorystyce (np. dąb w klasie rustykalnej bądź drewno egzotyczne), warto rozważyć dobór szerokich desek, aby podkreślić piękno naturalnego materiału. Ciekawie prezentuje się także jodełka francuska w wersji z klepkami o dość nietypowej szerokości powyżej 10cm.

Konserwacja

Szerokie drewniane deski podłogowe mogą wydawać się trudniejsze do utrzymania i podatne na wypaczenia, jednak w przypadku nowoczesnych rozwiązań zwykle nie stanowi to problemu. W przypadku szerszych desek warto wybrać podłogę warstwową, która będzie zdecydowanie bardziej odporna na zmiany wilgotności i temperatury w porównaniu do litego drewna.

Budżet

Nie trudno się domyślić, iż do wyprodukowania szerokich desek potrzebne są większe, starsze drzewa. Z tego powodu są one droższe niż wąskie deski, które można wyciąć z mniejszych drzew. Ponadto, przy wyjątkowo szerokich i długich deskach (kolekcja Roble Long), niemożliwy staje się wybór podłogi w klasyfikacji całkowicie bezsęcznej.

Podsumowanie

Zdecydowanie najczęstszym wyborem są deski w szerokości 18cm, które pasują do każdego pomieszczenia, a jednocześnie pozwalają na uwydatnienie naturalnej struktury drewna. Wąskie deski lepiej sprawdzają się w postaci tradycyjnych parkietów, a szerokie w dużych, przestronnych wnętrzach.