PODŁOGI Z EFEKTEM BIELENIA – SCENICZNY DESIGN

Szczególnie modne w ostatnich latach są podłogi bielone, które przywołują wspomnienia z egzotycznych wakacji na rajskiej plaży o białym, drobnym piasku. Ponadto nie tylko podłogi w naturalnej, jasnej kolorystyce mogą posiadać charakter bielenia – na ciemnych deskach ten efekt wygląda równie ciekawie.

Aby uzyskać mocno rozjaśniony odcień całej powierzchni bądź fragmentów drewna, stosuje się przede wszystkim proces ługowania. Do ługowania stosuje się różnego typu roztworów soli, które są bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a jednocześnie wytrawiają drewno. Po nałożeniu tzw. ługu, zawierającego wodorotlenek sodu, mydła wapienne lub roślinne, drewno poddaje się procesom chemicznym, które powodują selektywne rozpuszczanie jego składników. Jeśli przed ługowaniem powierzchnia deski zostanie dodatkowo szczotkowana, wówczas w powstałych szczelinach powierzchniowych efekt wybielenia będzie w tych miejscach bardziej intensywny (Roble Semi-White). Wybielone podłogi w jasnej tonacji doskonale pasują do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim (np. Roble Crystal).

Sposobem na otrzymanie wybielonych „żyłek” na ciemnych lub opalanych deskach, tak jak w przypadku modeli Roble Aranciano czy Plateado, jest z kolei zastosowanie specjalnych olejów w białej kolorystyce, które wnikają w głąb struktury drewna w miejscach, gdzie naturalnie lub celowo (np. poprzez szczotkowanie) zostały utworzone szczeliny. Przypominające morskie fale efekty na deskach drewnianych z pewnością nadadzą pomieszczeniu wyjątkowego klimatu.