WNĘTRZA W STYLU RUSTYKALNYM

Styl rustykalny to kolejna z popularnych opcji aranżacji wnętrza, która sprawdza się nie tylko jako wystrój domu lub mieszkania, ale także lokalu restauracyjnego czy biura.

Słowniki definiują rustykalizm jako zamiłowanie do życia wiejskiego. W praktyce objawia się to stosowaniem naturalnych materiałów (przede wszystkim drewnianych podłóg i mebli) oraz rzemieślniczych wyrobów, a także odkrywaniem elementów konstrukcyjnych, t.j. belki i słupy.

Nie należy jednak mylić stylu rustykalnego ze stylem ludowym, który przepełniony jest regionalnymi, kolorowymi haftami, kwiatowymi motywami i kurpiowskimi wycinankami. W stylu rustykalnym inspiruje się wsią i naturą, jednak nawiązuje bardziej do chatki w lesie, aniżeli do klimatu ze skansenu.

W pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym z pewnością nie może zabraknąć drewna. Zwłaszcza lite, o wyrazistym usłojeniu, postarzane, z obecnymi spękaniami i sękami meble oraz podłogi (a nawet ściany) prezentują się doskonale, nadając wnętrzu przytulnego, swojskiego charakteru. Podłogi z celowo wprowadzonymi wyrwami, efektem piły oraz wypełnionymi czarną szpachlą sękami z naszej kolekcji Awangarda będą idealnym dopełnieniem wnętrza rustykalnego.

W kwestii doboru mebli należy postawić na prostotę – dodatkowe zdobienia i frezy będą zbędne, jednak doskonale sprawdzą się finezyjne, inspirowane naturą meble i dodatki powstałe z nieobrobionych konarów, gałęzi czy pni.

Często wybierane są też powierzchnie drewniane ługowane, które uzyskują efekt surowego drewna. Wpasują się tutaj deski dębowe Roble Raw, które stworzone zostały z myślą o naturze.

Schody oraz drzwi niejednokrotnie pełnią główne role w domach o stylu rustykalnym. Warto wybrać schody policzkowe, siodłowe wykonane w całości z drewna bądź solidne stopnie drewniane osadzone na stalowej, czarnej belce. Drewniane drzwi przesuwne, osadzone na stalowych rolkach, mogą stanowić niepowtarzalny element dekoracyjny.