MASKOWNICE GRZEJNIKÓW KANAŁOWYCH – JAKIE WYBRAĆ?

W nowoczesnych domach i budynkach użyteczności publicznej co raz częściej możemy spotkać ogrzewanie kanałowe. Jego zaletą jest większa wydajność w porównaniu do ogrzewania podłogowego. Z kolei tradycyjne ścienne grzejniki doskonale spełniają swoją rolę, jednak nie są aż tak estetyczne jak „kratki” w podłodze i zajmują więcej przestrzeni.

Decydując się na takie rozwiązanie ogrzewania domu, warto przemyśleć wykończenie grzejników zanim wybierzemy konkretną podłogę. Do ceramiki czy kamienia zwykłe metalowe maskownice będą pasować niezależnie od wystroju wnętrza, ale w przypadku drewnianych desek czy parkietu należy wziąć pod uwagę więcej opcji.

Oprócz wspomnianych kratek grzejnikowych z aluminium lub stali nierdzewnej, do wyboru mamy także maskownice z drewna danego gatunku.

Istnieje możliwość utworzenia maskownic zwijanych z poprzecznie ułożonych listewek drewnianych (pomiędzy nimi zachowany jest dystans ok. 10mm przy pomocy tulejek z PCV), a także  ze sklejonych elementów drewna, montowanych w ramie. Obydwa typy nadają harmonijną formę i mogą być wykonane przed montażem podłogi. Mimo wszystko, ze względu na widoczne łączenia, ten efekt może nie być zadowalający dla wymagających klientów.

Roble oferuje nie tylko typowe drewniane maskownice, ale także powstałe w wyniku wycinania otworów w gotowej podłodze. To rozwiązanie, choć pochłania sporo czasu i pracy, jest niesamowicie efektowne. Kratki w takim wydaniu tworzą jednolitą powierzchnię z wybraną podłogą i stanowią jej kontynuację. W tym wypadku po ułożeniu podłogi, wybierane zostają deski na kratki, w których następnie wycina się odpowiednie otwory wentylacyjne, a każdy z nich dokładnie zabezpiecza olejem lub lakierem.

Drewno stosowane do produkcji każdego z wymienionych typów krat jest wyselekcjonowane oraz dokładnie wysuszone, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania na lata.

Niewątpliwą zaletą drewnianych maskownic grzejnikowych jest pełna dowolność, jeśli chodzi o wykonanie i wykończenie – możemy narzucić konkretną grubość, szerokość i długość maskownicy, zdecydować się na powierzchnię lakierowaną (matową, błyszczącą), olejowaną, barwioną pod kolor podłogi.