PODŁOGI DREWNIANE – KLASYFIKACJA DREWNA

Jedną z podstawowych cech desek podłogowych jest klasa drewna w jakich występują. W naszej ofercie znajdziecie 3 klasy. Można spotkać się także z większą liczbą selekcji drewna, jednak w przypadku podłóg, te dodatkowe będą jedynie odzwierciedleniem połączenia trzech standardowych klas bądź ich bardziej restrykcyjnymi wersjami.

Klasyfikacja (selekcja) drewna odnosi się do sposobów sortowania desek zgodnie z estetycznymi cechami ich powierzchni. Taki podział daje możliwość świadomego wyboru inwestorowi, a producentowi ułatwia sprostanie oczekiwaniom klienta. Wersja danej klasy drewna (nawet ta z licznymi sękami) nie świadczy jednak o jakości podłogi, a jej dobór ma wpływ jedynie na efekt wizualny.

Klasa naturalna obejmuje deski, które posiadają naturalną barwę i strukturę drewna, a także dowolny układ słoi. W tej klasie drewna niedopuszczalnepęknięcia powierzchniowe, piorunowe oraz biel, jednak mogą pojawiać się błyszcz i zdrowe sęki szpilkowe o średnicy max. 5mm. Na życzenie klienta w tej selekcji można wykluczyć obecność sęków,  otrzymując najbardziej prestiżową klasę podłogi, cechującą się niemal idealnie jednolitą barwą.

Naturalna selekcja drewna jest najczęściej wybierana na sceny teatralne lub sale koncertowe oraz przez klientów, którzy pragną osiągnąć efekt jak najmniej zróżnicowanej kolorystycznie podłogi. Niestety bywają kojarzone z panelami, warto więc zwrócić uwagę na odpowiedni do wnętrza odcień, a także optować za 4-stronnie fazowanymi deskami.

Klasa rustykalna  odznacza się urozmaiconą strukturą i barwą drewna, może także wystąpić biel oraz sęki szpilkowe i ołówkowe. Występujące na powierzchni sęki o średnicy max. 50 mm oraz nieduże pęknięcia są szpachlowane. Zazwyczaj szpachla jest dobierana pod kolor podłogi, ale ciekawym wariantem dostępnym w ofercie Roble jest wypełnienie sęków w nietypowych barwach (np. czarnej, czerwonej) lub przy pomocy kolorowej żywicy.

Podłoga w klasie rustykalnej dopełni wnętrza urządzone w stylu vintage, rustykalnym lub klasycznym, a pomieszczenia nowoczesne urozmaici i ożywi. Jest to selekcja najczęściej wybierana przez naszych klientów z uwagi na bardzo naturalny wygląd desek, z pewnością nikt nie pomyli ich z panelami.

Klasa antyczna charakteryzuje drewno z sękami o średnicach równych 50mm i większych. Dopuszczalna jest także obecność śladów rdzenia oraz pęknięć, które są szpachlowane.

Deski w selekcji antycznej są z pewnością oryginalne, jednak nie będą pasowały do każdego wnętrza, gdyż mogą je przytłoczyć. Osobliwość tej klasy można wykorzystać w miejscach stylizowanych na klimat country, góralski bądź folkowy, osiągając tym samym unikalny wystrój.