ELEWACJA DREWNIANA

TYPY DESEK ELEWACYJNYCH I SPOSOBY ICH UŁOŻENIA

Drewniana elewacja zyskuje w ostatnich latach na popularności. W jednym z ostatnim postów poruszyliśmy wątek drewnianych elewacji, zwracając uwagę na odpowiedni dobór materiału oraz sposób montażu. W dzisiejszym odcinku wrócimy do tematu, ale tym razem skupimy się na części estetycznej. Omówimy rodzaje profili desek elewacyjnych oraz ich rozmieszczenie na murach budynku.

Typy desek elewacyjnych – profile

W naszej ofercie firmy Roble mamy do wyboru szereg odmiennych profili desek elewacyjnych – z fazkami, zaokrągleniami, w postaci prostych belek czy w formie rombów. Kształt deski ma wpływ nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim na wymiary.

Szerokość standardowych desek elewacyjnych zwykle nie przekracza 15cm. Zachowanie takiego formatu pozwala zapobiec powstawaniu odkształceń na skutek działania wilgoci i pary wodnej.

Jeśli zależy nam na otrzymaniu cienkiej elewacji, należy wybrać takie deski, które posiadają wręby, umożliwiające nachodzenie jednej deski na drugą. Jest to jedno z rozwiązań umożliwiających montaż desek z ukryciem elementów mocujących (gwoździ/wkrętów).

Do grubszych (min. 22mm) należą deski z systemem na pióro-wpust (tak, jak większość desek podłogowych). Wykorzystanie takiego profilu desek pozwala na zachowanie niemal gładkiej powierzchni elewacji. Nadaje to estetyczny, nowoczesny wygląd, ale także ułatwia spływanie wody po ścianach zewnętrznych.

Grubsze i węższe (zaledwie ok. 5-7cm) deski stosujemy w przypadku modnych w ostatnich latach elewacji „żaluzjowych”. Występują tutaj profile proste o przekroju kwadratu lub prostokąta oraz romboidalne.

typy desek elewacyjnych

Długości desek są z kolei uwarunkowane gatunkiem drewna, z którego są wykonane. Twardsze (egzotyczne) występują zwykle w krótszym elementach. Natomiast miękkie mogą być przeznaczone na dłuższe deski, w standardzie jednak nie przekraczają długości 6 metrów.

Krawędzie desek są zawsze sfazowane. Dzięki temu w przypadku pracy drewna pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, drobne zmiany w wymiarach nie są widoczne. Ponadto deski o krawędziach zaokrąglonych są bardziej wytrzymałe od tych o ostrych zakończeniach, które często łuszczą się i szczerbią. Dostępne są różne warianty faz – od lekko ściętych do obłych i płaskich.

SPOSOBY ROZMIESZCZENIA ELEWACJI DREWNIANEJ

Poziome lub pionowe ułożenie desek elewacyjnych należą do najczęściej wybieranych i spotykanych. Te dwa sposoby pozwalają na zastosowanie wszystkich typów desek elewacyjnych, montowanych w systemie na pióro-wpust, na zakładkę, deska na deskę lub ażurowym. Oprócz względów wizualnych, sposób ułożenia desek elewacyjnych narzuca konkretne rozwiązanie rusztu. Zawsze tak, aby deski były mocowane prostopadle względem kontrłat (listew) rusztu.

Elewacje układane poziomo optycznie poszerzają budynek, natomiast pionowe ułożenie nadają obiektowi wrażenie wyższego i węższego. Wybór zależy zatem od umiejscowienia drewnianej elewacji oraz koncepcji estetycznej.

deski elewacyjne w ułożeniu poziomym

Deski elewacyjne możemy także ułożyć pod kątem 45°, dzięki czemu uzyskamy nietypowy efekt skośnej okładzny. Ruszt w tym rozwiązaniu montujemy pionowo. Stosowane rodzaje desek to te, które łączy się na zasadzie pióro-wpust oraz na zakładkę.

elewacje drewniane w ułożeniu po skosie

Drewniane „żaluzje”, w których deski układamy na ścianach krótszą krawędzią, tworzą lekką, ażurową konstrukcję. Przy wyborze tego systemu rozmieszczenia desek należy zwrócić szczególną uwagę na dostateczne zabezpieczenie ścian budynku przeciw wilgoci oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

elewacje drewniane pionowe i poziome