AŻUROWE ŚCIANKI, PANELE I PARAWANY – EFEKTOWNE WYDZIELENIE PRZESTRZENI

Ścianki, panele i parawany ażurowe są w ostatnich latach popularnym tematem na zachodzie, a co raz częściej decydują się na takie rozwiązania polscy inwestorzy i architekci.

Ścianki działowe

Działowe ścianki wykonane w formie pionowych/poziomych listew lub geometrycznych i abstrakcyjnych ażurowych wzorów to doskonały sposób na niepowtarzalne oddzielenie dwóch pomieszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu przestrzeni, dzięki istniejącym prześwitom.

Ścianki mogą być wykonane z litego drewna (w przypadku mniejszych elementów), sklejki bądź płyt MDF i pomalowane w szerokiej gamie kolorystycznej.

Oprócz oczywistej funkcjonalności, ażurowe ścianki posiadają też walory estetyczne – odpowiednio dobrane do stylu wnętrza, mogą stanowić oryginalne dzieło sztuki. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w domowym zaciszu, ale przede wszystkim w restauracji, salonie kosmetycznym czy biurze.

Oprócz tradycyjnych paneli zamocowanych w suficie i podłodze, można wybrać rozwiązanie w postaci „zasłonki”, zbudowanej z modułów i montowanej bezpośrednio do karnisza.

Panele ścienne

Okładziny ścienne, wezgłowia czy maskownice to kolejny kierunek na wykorzystanie paneli ażurowych. Panele powieszone na ścianie lub za łóżkiem mogą w sposób nietuzinkowy i trójwymiarowy zastąpić obrazy lub tapety.

Panel zastosowany jako element maskujący pozwala na jednoczesne ukrycie nieestetycznych fragmentów instalacji grzewczych, elektrycznych, klimatyzacyjnych lub wentylacyjnych i wystylizowanie przestrzeni. Wybierając ten sposób do przysłonienia np. kaloryfera, mamy pewność, że cyrkulacja powietrza pozostaje zachowana, a to dzięki ażurowej budowie panelu.

Sufity podwieszane

Niekonwencjonalne rozwiązanie w postaci ażurowej drewnianej ozdoby na suficie doda wnętrzu ciekawego i dyskretnego akcentu.

Sufit podwieszany z drewna może stanowić także dopełnienie lub kontynuację panelu ściennego lub ścianki działowej, dając wrażenie scalenia tych dwóch prostopadłych powierzchni.

Parawany

Jeśli nie chcemy montować stałych ścianek działowych, idealnie sprawdzą się delikatne, ażurowe parawany. Odpowiednio dobrane do wnętrza pozwolą na szybką i łatwą aranżację przestrzeni i wydzielenie osobnych stref, np. kącika do pracy w salonie, miejsca do przebierania się w sypialni czy odseparowanych powierzchni biurowych.