DREWNIANE DESKI/PARKIETY CZY PANELE PODŁOGOWE?

Na pewno zastanawialiście się dlaczego wybierać dużo droższe drewno zamiast ogólnodostępnych, tanich paneli?

W marketach budowlanych oferują bardzo szeroką gamę laminowanych paneli podłogowych w bardzo niskich cenach, nawet od kilkunastu złotych za m2 podłogi. Rabaty oraz możliwość montażu we własnym zakresie kuszą, jednak przed zakupem paneli warto rozważyć wszystkie aspekty.

ESTETYKA

Naturalnej struktury drewna z pewnością nie odda żaden panel. Zwykłe panele są pozbawione widocznej tekstury oraz frezów, a przede wszystkim ich wzory są powtarzalne, co łatwo zauważyć już na pierwszy rzut oka, zwłaszcza w świetle dziennym. Jeśli wybierzemy drewniane deski, których strukturę dodatkowo uwidocznimy np. poprzez szczotkowanie, mamy pewność, że uzyskamy piękną, naturalną podłogę.

Ponadto, jeśli znudzi nam się kolor drewnianej podłogi, można ją wycyklinować i położyć nowy lakier/olejowosk, natomiast panele należy wówczas wymienić.

TRWAŁOŚĆ

Producenci paneli zapewniają, że zastosowanie kilkuwarstwowej powłoki z utwardzonej żywicy zapewni większą odporność na ścieranie, uderzenia czy zarysowania. To prawda, że drewno jest bardziej miękkie od syntetycznych podłóg, jednak na trwałość składa się nie tylko twardość materiału, ale przede wszystkich długość użytkowania.

Podłogę drewnianą z powodzeniem można regenerować zarówno punktowo (np. w przypadku desek wykańczanych olejowoskiem), jak i odświeżać poprzez cyklinowanie oraz ponowne nałożenie lakieru. Poniżej możecie zobaczyć efekty renowacji bardzo zniszczonego parkietu.

Panele z kolei po uszkodzeniu, tj. starciu warstwy wierzchniej lub zarysowaniu, nadają się jedynie do całkowitej wymiany. Ponadto pod wpływem wilgoci panele niejednokrotnie „puchną”, co również niesie za sobą konieczność wymiany. Przedstawione na zdjęciu poniżej uszkodzenia na krawędziach paneli są efektem zdarcia się wierzchniej powierzchni oraz papieru dekoracyjnego. Wówczas musimy położyć nową podłogę.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Warstwowe deski drewniane, jak wspominaliśmy w jednym z wpisów, doskonale sprawdzają się jako wyłożenie na ogrzewanie podłogowe, zarówno elektryczne, jak i wodne. Z kolei znaczna większość paneli podłogowych nie nadaje się do tego typu ogrzewania.

AKUSTYKA

Chyba każdy z nas kojarzy charakterystyczny stukot przy chodzeniu po panelach, co bywa uciążliwe nie tylko dla domowników, ale także dla sąsiadów z niższej kondygnacji. Natomiast sama deska warstwowa przyklejona do podłoża zapewnia tłumienie na poziomie 12dB, dzięki czemu komfort użytkowania zdecydowanie przemawia za wyborem podłogi drewnianej.

MONTAŻ

Panele można zamontować szybko i łatwo (system pływający, na „pióro-wpust”) nawet bez pomocy specjalistów, jednak w miejscach występowania nierówności betonu występuje ryzyko stukania w czasie chodzenia. Montaż drewnianych desek, choć może być wykonany na pływająco, najczęściej odbywa się z zastosowaniem systemu klejenia desek do wylewki, co zapewnia większą trwałość podłogi. Ponadto technika ta umożliwia swobodne cyklinowanie podłogi, a jest konieczna w przypadku parkietów oraz desek litych. Na poniższych fotografiach możecie zobaczyć przykładowy montaż podłóg obu typów – choć układanie paneli jest nieskomplikowane, to nie uzyskamy tak dobrej trwałości podłogi jak w przypadku klejenia do betonu.

Wybór z pewnością będzie zależał od Waszych potrzeb, jednak jeśli są możliwości, zdecydowanie warto zainwestować więcej na początku, by po latach zaoszczędzić 🙂