ŁĄCZENIE DESEK Z CERAMIKĄ PODŁOGOWĄ

Obecnie najczęściej wybieramy projekt kuchni otwartej na salon. Połączenie tych dwóch pomieszczeń zwiększa przestrzeń, w której najczęściej przebywamy w gronie rodziny i znajomych. Przy takim rozwiązaniu istotny jest dobór odpowiedniego łączenia materiałów podłogowych w sąsiadujących strefach. Chociaż co raz częściej w kuchni montujemy podłogę drewnianą, najczęściej podłogę kuchni wypełniają płytki, gres lub kamień. Z kolei w salonie i jadalni zdecydowanym faworytem są podłogi z drewnianego parkietu lub desek.

Wybór łączenia zależy tutaj od gustu, ale także od użyteczności danego rozwiązania. Każdy sposób jest dobry, uzyskujemy natomiast inny efekt wizualny oraz praktyczny.

Zawsze należy pamiętać o tym, by przed klejeniem płytek, wybrać docelową grubość podłogi drewnianej oraz wyraźnie poinformować o tym fliziarzy. Wówczas mogą oni dostosować wysokość ceramiki lub kamienia (za pomocą kleju) na łączeniu z drewnem, aby uniknąć różnicy poziomów.

Drewniane podłogi w naszej ofercie docinamy odpowiednio do kształtu płytek. Możliwości jest tyle, co koncepcji i formatów płytek, np. klejonych pod kątem lub modnych w ostatnich latach o kształcie heksagonalnym.

Dylatacja na łączeniu podłóg

Pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza, naturalne materiały jak drewno czy kamień mogą nieznacznie zmieniać swoją objętość. Dzieje się tak na skutek rozszerzalności i skurczu tych materiałów, pod wpływem reakcji z otoczeniem (pochłanianiem lub oddawaniem wilgoci).

Łącząc różne materiały podłogowe, zastosowanie szczeliny dylatacyjnej jest zatem konieczne, aby uniknąć deformacji podłogi drewnianej. Drewno musi mieć możliwość wykonania drobnych „ruchów”, co umożliwia wspomniana dylatacja i ewentualne wypełnienie jej elastycznym materiałem.

Wypełnienie szczeliny dylatacyjnej

Wyróżniamy trzy różne typy wypełnienia dylatacji na połączeniach posadzek:

Korek – wybierany najczęściej przez naszych Klientów, posiada dobre właściwości termoizolacyjne, dlatego z powodzeniem można stosować go przy łączeniu desek warstwowych i płytek/kamienia w systemie ogrzewania podłogowego. Korek jest barwiony pod kolor płytek/kamienia lub drewnianych desek, dzięki czemu pozostaje niemal niezauważalny.

Spoiny elastyczne – zapewniają dobrą szczelność, zatem sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Takie wypełnienie wprowadzamy w cienkiej warstwie (kilka mm), już po ułożeniu podłóg, a jego kolor dobieramy odpowiednio do barwy drewna lub płytek/gresu.

Elastyczne listwy podłogowe – wykonywane są z metali lub tworzyw sztucznych, w wielu kolorach i kształtach, jednak co raz rzadziej stosowane ze względu na mniej estetyczne oraz niepraktyczne rozwiązanie. Na łączeniu podłóg powstaje bowiem lekki uskok, który może okazać się „przeszkodą” dla domowników i urządzeń oraz akumuluje kurz i brud przy krawędziach.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej działalności również na facebooku, znajdziecie tam najnowsze realizacje i dodatkową dawkę inspiracji!